Obsługa inteligentnych ekranów dotykowych w platformie EVE

 FTDI, mikrokontroler, Soyter, news

Firma FTDI rozwija swoją platformę EVE wprowadzając na rynek nowy model układu służącego do obsługi pojemnościowych ekranów dotykowych. FT801, będący następcą modelu FT800, ma wszystkie funkcje poprzednika, cechując się przy tym zwiększoną jasnością i wyrazistością obrazu oraz interaktywnością interfejsu.

Platforma EVE (Embedded Video Engine), o której pisaliśmy już na naszych stronach to rozwiązanie służące do realizacji zaawansowanych graficznych interfejsów użytkownika i wyświetlania grafiki w ogóle bez konieczności stosowania zaawansowanych i drogich mikrokontrolerów sterujących. Stanowiący serce systemu układ FT801 obsługuje wyświetlacz, odtwarzanie dźwięku oraz panel dotykowy, podłączany przez interfejs I2C. Jest zaprojektowany z myślą o ekranach do 512 x 512 pikseli (QVGA/WQVGA), renderuje linia po linii z rozdzielczością 1/16 piksela i wykorzystuje obiektowe podejście do wyświetlania. Oznacza to uproszczoną architekturę systemów, nie wymagającą stosowania buforów ramek w pamięci RAM, pozwalającą na wykorzystanie prostszych i tańszych mikrokontrolerów 8- i 16-bitowych. Układ obsługuje dotyk maksymalnie 5 palcami (multi-touch), co pozwala na implementację skomplikowanych gestów oraz interfejsów przeznaczonych dla kilku operatorów na raz. Układ obsługuje też maksymalnie 255 znaczników dotyku, nazywanych przez producenta touch tag i potrafi śledzić ruch ręki na ekranie.

FT801 jest wyposażony w programowalny kontroler przerwań, a z mikrokontrolerem sterującym może się komunikować przez I2C (do 3,4 MHz) i SPI (do 30 MHz).

Nowy układ jest dostępny w 48-pinowej obudowie VQFN o wymiarach 7 x 7 x 0,9 mm, dokładnie takiej samej, w jakiej sprzedawany jest FT800. Wbudowany oscylator o częstotliwości 12 MHz wraz z pętlą PLL mogą pracować jako zegar o częstotliwości 36 lub 48 MHz.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze