Precyzyjna weryfikacja interfejsu Ethernet przy pomocy oscyloskopów R&S RTO firmy Rohde & Schwarz

Precyzyjna weryfikacja interfejsu Ethernet przy pomocy oscyloskopów rodziny R&S RTO firmy Rohde & Schwarz

Trudno wyobrazić sobie świat przemysłu, IT i sektora motoryzacyjnego bez wymiany danych za pomocą interfejsu Ethernet. Cyfrowe oscyloskopy rodziny R&S RTO wyposażone zostały więc w funkcje automatycznego testowania zgodności interfejsów z tym standardem. Korzyści dla użytkownika płyną m.in. z dużej precyzji, którą osiągnięto dzięki szerokiemu zakresowi dynamiki pomiaru.

Firma Rohde & Schwarz rozszerzyła zakres zastosowań oscyloskopów R&S RTO o możliwość testowania interfejsu Ethernet. Nowe opcje R&S RTO-K22 i R&S RTO-K23 pozwalają użytkownikom automatycznie wykonywać pomiary zgodności ze standardem Ethernet interfejsów 10/100/1000BASE-T i 10GBASE-T, zgodnie ze specyfikacjami IEEE i ANSI.

Oscyloskopy Rohde & Schwarz doskonale nadają się do wykonywania pomiarów tego typu, gdyż cechują się wyjątkową dynamiką, mierzoną efektywną liczbą bitów wynoszącą ponad siedem i dostarczają wiarygodne wyniki nawet podczas standardowych testów zakłóceń. Użytkownicy mogą niezawodnie badać zgodność ze standardem Ethernet, zarówno we wstępnej fazie testów, jak i przy produkcji. Dla przykładu, można weryfikować jakość sygnału urządzeń wykorzystujących Ethernet z użyciem diagramu oczkowego, aby określić siłę i charakterystykę sygnału telegramów Ethernet. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu oscyloskopów w przyspieszany sprzętowo pomiar z wykorzystaniem masek, w trakcie którego wykonywane jest 600 tys. testów na sekundę.

Rozwiązanie pomiarowe obejmuje też łatwy w użyciu sprzętowy dodatek R&S RT-ZF2, wyposażony w kilka różnych portów Ethernet, do których można podłączać testowane urządzenia. Jest to jedyny tego typu osprzęt na rynku, który obsługuje zarówno połączenia w standardzie 10/100/1000BASE-T, jak i 10GBASE-T. Do testów jitteru gigabitowego Ethernetu można natomiast wykorzystać specjalny kabel R&S RT-ZF2C, podzielony na sekcje o różnej impedancji, który pozwala symulować efekty uszkodzenia kabla podłączającego badane urządzenie.

Opcje programowe R&S RTO-K22 i R&S RTO-K23 mogą pracować bezpośrednio na oscyloskopach R&S RTO, jak i na komputerze. Oprogramowanie steruje zarówno oscyloskopem, jak i badanym urządzeniem, do podłączenia którego wykorzystywana jest sonda różnicowa, np. model R&S ZT-ZD10. Użytkownik jest przeprowadzany przez proces pomiarowy krok po kroku za pomocą kreatora. Zautomatyzowane sekwencje testowe skracają pomiary, ale jeśli konieczne jest bardziej szczegółowe debugowanie, możliwe jest wykonanie pojedynczych testów osobno. Generowany automatycznie, konfigurowalne raporty dokumentują wyniki, szczegóły pomiarów oraz wykresy przebiegów.

Opcje badania zgodności ze standardem Ethernet R&S RTO-K22 (10/100/1000BASE-T) oraz R&S (RTO-K23 10GBASE-T), jak i nakładka sprzętowa R&S RT-ZF2 oraz kabel do pomiarów jitteru w Ethernecie gigabitowym RT-ZF2C są dostępne od zaraz w ofercie firmy Rohde & Schwarz.

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa, tel: 22 337 64 99.

O autorze