Interfejs komunikacyjny RS-232 dla systemu Android

Interfejs komunikacyjny RS-232 dla systemu Android

ANDROID-232 to zaprojektowana przez firmę ACCES I/O płytka pozwalająca komunikować się z urządzeniami z interfejsem RS-232 z poziomu systemu Android.

Płytka wykorzystuje protokół Android Open Accessory, aby przekonać urządzenie z systemem Android, że jego wbudowany port USB, zwykle ograniczony do pracy w trybach Slave i OTG, jest portem RS-232. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest z jednej strony sterowanie urządzeniem z Androidem poprzez RS-232 (złącza DB9, RJ12, RJ45 do wyboru), a z drugiej sterowanie urządzeniem z portem RS-232 z poziomu Androida poprzez port USB 2.0 Full-Speed (zachowana kompatybilność z wersjami 1.1 i 3.0). Urządzenie obsługuje interfejs UART z liniami RX, TX, RTS i CTS, a maksymalna przepływność transmisji szeregowej dochodzi do 460.8 kb/s (opcjonalnie 921,6 kb/s) przy pełnej sprzętowej kontroli przepływu (RTS/CTS) i do 115.2 kb/s bez takiej kontroli, a wbudowane bufory danych (RX 5512 B, TX 256 B) minimalizują opóźnienia transmisji. Na płytce umieszczono też układ zasilający urządzenie z Androidem oraz zestaw diod LED sygnalizujących status pracy i ewentualne błędy.

ANDROID-232 zaprojektowano pod kątem zastosowań przemysłowych i militarnych – może on pracować w temperaturze od –40°C do +85°C, jest zabezpieczony przed wyładowaniami elektrostatycznymi do ±15 kV na liniach danych USB i wszystkich liniach RS-232 oraz wyposażony we wzmocniony port USB klasy 1, Div II wymagający siły przynajmniej 15 N do rozłączenia.

Urządzenie jest dostarczane z przykładowym programem dla Androida, wraz z kodem źródłowym, który można uruchamiać na systemie w wersji 3.1 i wyższych. Pozwala on na weryfikację pracy płytki, dając możliwość nadawania i odbioru danych do/z portu RS-232. Oprócz tego, dla urządzenia dostępny jest też program w języku Python współpracujący z programem przykładowym, odbierający od niego dane i pozwalający tym samym na sprawdzenie poprawności transmisji.

Z płytką ANDROID-232 można się komunikować z dowolnego systemu operacyjnego za pomocą wybranego programu terminalowego – przykładowo dla systemu Windows firma ACCES poleca narzędzie WinRISC.

Szczegółowe informacje na stronie producenta.

Dystrybutorem produktów ACCES I/O w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze