Fluorescencyjne dyfuzory Khatod

Firma Khatod wprowadziła do swojej oferty niecodzienny produkt. Mowa o nakładkach rozpraszających światło LUNA, przeznaczonych do współpracy z diodami LED, pokrytych materiałem fluorescencyjnym, dzięki któremu mogą świecić w ciemności nawet do kilku godzin.

Dyfuzory lub rozpraszacze (diffusers) to specjalne nakładki na źródła światła, wykorzystywane tam, gdzie potrzebne jest jednolite, miękkie światło. Dyfuzory LUNA mają postać sferycznych kloszy o średnicy 55 mm, wykonanych z mlecznego, przezroczystego tworzywa, montowanych do specjalnej ramki, do której można je wkręcić bez użycia narzędzi. Ramkę przykręca się bezpośrednio do płytki, na której przylutowana jest dioda, a cały system jest zgodny ze standardami konsorcjum Zhaga i pasuje do większości zastosowań wykorzystujących diody LED montowane bezpośrednio do PCB (Chip-on-Board LED).

Jak wszystkie obiekty fotoluminescencyjne, dyfuzory optyczne LUNA „ładują się” w momentach, gdy są wystawione na naturalne lub sztuczne źródło światła, w szczególności gdy włączona jest dioda LED, z którą współpracują. Po wyłączeniu źródeł światła dyfuzory oddają zgromadzoną w kryształach energię przez kilka godzin, świecąc w kolorze niebieskim lub zielonym (do wyboru). Producent podkreśla przy tym, że materiał fotoluminescencyjny, którym pokryte są dyfuzory LUNA, jest oparty na fosforach otrzymanych z nietoksycznych i nieradioaktywnych naturalnych, nieorganicznych kryształów glinianów o zwartości metali ciężkich znacznie poniżej norm europejskich i amerykańskich, posiadających certyfikację REACH. Dyfuzory mają klasę palności UL94 i są zabezpieczone przed wpływem promieniowania UV.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Dystrybutorem produktów Khatod w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

O autorze