Nowe superpłaskie dyski Apacer

Nowe superpłaskie dyski Apacer

Firma Apacer, biorąc pod uwagę postępującą miniaturyzację praktycznie wszystkich typów urządzeń elektronicznych, wprowadziła do swojej oferty dwa nowe modele szybkich, płaskich dysków SSD z interfejsem SATA 3.0. Urządzenia te, nazwane SFD 18S6 i mSATA A1, przeznaczone są przede wszystkim do komputerów przemysłowych i cechują się niezawodnością oraz niskim zużyciem energii.

Nowe dyski Apacer wykorzystują szybki interfejs SATA 3.0 i są wyposażone w układy 1x nm DDR 2.0 NAND Flash, dzięki czemu osiągają maksymalną prędkość sekwencyjnego odczytu i zapisu odpowiednio 475 i 430 MB/s oraz do 70k operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) w wersji SLC (Single-Level Cell). Aby zrównoważyć wydajność i koszty, dostępne są też tańsze wersje MLC (Multi-Level Cell), cechujące się takimi samymi prędkościami sekwencyjnego zapisu i odczytu oraz do 64k IOPS (przy losowym zapisie bloków 4 k).

Oba są dostępne w wersjach o pojemnościach od 8 do 256 GB i wyposażone w mechanizmy równoważenia zużycia oraz zarządzania blokami, a także wbudowane funkcje ATA Secure Erase i S.M.A.R.T. oraz obsługę komendy TRIM.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, nowe dyski Apacer są też wyposażone w obsługę 40-bitowych kodów korekcji błędów ECC, obsługują opracowaną przez producenta technologię CoreProtect oraz współpracują z oprogramowaniem monitorującym SSDWidget, dostarczanym przez firmę. Ponadto istnieje możliwość zamówienia dysków w opcji z dodatkową obudową zabezpieczającą przed kurzem i wodą, zapewniającą stopień ochrony IP57.

Oszczędność energii osiągnięto dzięki ograniczeniu zużycia w trybie idle o ponad 50% w stosunku poprzedników oraz opcjonalnej obsłudze protokołu sygnalizacyjnego DEVSLP (Device Sleep), pozwalającego na wchodzenie w tryb obniżonego poboru w stanie standby.

Model SFD 18S6 ma wymiary 54 x 39 mm (1,8″) i zgodny jest z normą JEDEC MO-297, a mSATA A1, wyposażony w interfejs mini PCIe, ma wymiary 50,8 x 29,85 mm i jest zgodny z normą JEDEC MO-300. Nowe dyski Apacer mogą pracować w temperaturze od –40°C do +85°C.

Próbki dysków w wersji MLC są dostępne już teraz, próbki wersji SLC pojawią się w drugim kwartale 2014.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie.

Dystrybutorem produktów Apacer w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze