LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Biblioteki matematyczne dla mikrokontrolerów MSP430

Biblioteki matematyczne dla mikrokontrolerów MSP430

Firma Texas Instruments udostępniła dwie biblioteki matematyczne dla swoich mikrokontrolerów z rodziny MSP430. Biblioteki MSPMATHLIB oraz IQmathLib są przeznaczone do zastosowań wymagających zarówno wysokiej wydajności obliczeniowej, jak i niskiego poboru mocy. Jako przykład producent podaje system do śledzenia położenia. Korzystając z układu MSP430, akcelerometru i biblioteki IQmathLib możliwe jest obliczenie w krótkim czasie funkcji arctan(x) w celu pomiaru kątów obrotu obiektu. Inne potencjalne zastosowania zoptymalizowanych bibliotek matematycznych to między innymi bezprzewodowe sieci czujnikowe, inteligentne mierniki, monitory pracy serca oraz dowolny produkt z interfejsem dotykowym lub grafiką.

Biblioteka MSPMATHLIB pozwala przyspieszyć wykonywanie obliczeń zmiennoprzecinkowych i operacji na skalarach. Ta zaawansowana biblioteka pozwala mikrokontrolerom wykonywać kod do 26 razy szybciej, co przekłada się na dłuższy czas pracy systemu na baterii.

Biblioteka IQmathLib pozwala zoptymalizować obliczenia stałoprzecinkowe na danych 16- oraz 32-bitowych. Jej zastosowanie jest podobne, jak MSPMATHLIB, a osiągane przyspieszenie może być nawet stukrotne. Jedynym ograniczeniem jest niemożność zmiany długości słowa.

Dostępny projekt referencyjny prezentuje działanie i wydajność biblioteki IQmathLib. Jest to system określania orientacji, który korzysta z kilku czujników, aby wykryć przechyły, upadek lub kradzież. Biblioteka IQmathLib pozwala mikrokontrolerowi MSP430 wykonywać operacje obliczeniowe szybciej, dzięki czemu urządzenie może przebywać dłużej w trybie o obniżonym poborze mocy.

Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail: warszawa@silica.com.