Superszybki rdzeń IP zgodny z M68HC08 polskiej produkcji

Superszybki rdzeń IP zgodny z M68HC08 polskiej produkcji

Polska firma Digital Core Design, świętująca w tym roku piętnastolecie istnienia, wprowadziła na rynek rdzeń IP własnego projektu, w pełni zgodny z klasycznym, 8-bitowym modelem M68HC08, ale zdolny do wykonywania 45-100 MIPS, czyli ponad trzy razy szybszy od pierwowzoru.

Rdzeń DF6808, zbudowany w architekturze FAST, pracuje z wirtualną częstotliwością 800 MHz, co pozwala mu osiągać 3,2-krotnie większą wydajność obliczeniową niż oryginalnemu rdzeniowi Motoroli. Potrafi też wykonywać mnożenie 11 razy szybciej. Rdzeń nie ma żadnego wewnętrznego generatora resetu, ani bramkowanego zegara, jest taktowany zboczem narastającym i nie ma żadnych wewnętrznych bramek trójstanowych. Mimo dużej szybkości, DF6808 może współpracować z wolniejszymi układami dzięki wyposażeniu w pin Ready, sygnalizujący wykonanie operacji.

DF6808 wyposażony jest w zestaw peryferiów, wśród których znaleźć można UART full-duplex i SPI (Mster/Slave), a także timer z watchdogiem. Główny, 16-bitowy licznik swobodnego zliczania wyposażony jest w dwie linie input capture i dwie output compare. Rdzeń ma też na pokładzie układy służące do monitorowania pracy – system watchdoga COP (Computer Operating Properly) zabezpiecza przed błędami oprogramowania, wywołanie nielegalnej instrukcji powoduje wygenerowianie niemaskowalnego przerwania.

Rdzeń obsługuje dwa tryby pracy pozwalające na oszczędzanie energii (WAIT i STOP), co czyni go szczególnie atrakcyjnym dla systemów motoryzacyjnych i zasilanych bateryjnie. DF6808 ma przy tym wbudowane do 64 kB pamięci danych i tyle samo pamięci programu, a także 64 bajty przestrzeni rejestrów funkcji systemu (System Function Registers).

Rdzeń DF6808 jest konfigurowalny i pozwala na wybór architektury Harvard lub Von Neumanna. Producent zapewnia też, że istnieje możliwość indywidualnego dostosowywania układu do potrzeb i nie ma konieczności płacenia (w pieniądzach i rozmiarze układu) za peryferia i funkcje, których nie potrzebujemy. Do pracy z DF6808 dostępny jest automatyczny test bench i zestaw testów dla każdego stadium rozwoju projektu. Tak jak wszystkie rdzenie z rodziny DF60xx, DF6808 obsługuje też opracowany przez DCD system DoCD – sprzętowy debugger pracujący w czasie rzeczywistym, pozwalający analizować uruchomioną aplikację bez zaburzania jej pracy.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

O autorze