Interfejsy USB FTDI z nową funkcją

Windowsowe sterowniki USB dla układów firmy FTDI zostały wyposażone w nową funkcję – obsługę tzw. selective suspend. Funkcja ta pozwala na obniżenie zużycia energii, dzięki możliwości wprowadzania wybranych portów w stan zawieszenia.

Po udanym wprowadzeniu na rynek energooszczędnych kontrolerów X-Chip, firma FTDI zabrała się do ograniczania zużycia energii także od strony software’u i wyposażyła swoje sterowniki USB dla systemu Windows w funkcję selective suspend. Funkcja ta, opisana w standardzie USB 2.0, pozwala hostowi na zawieszanie i ponowne uruchamianie portów lub peryferiów z poziomu oprogramowania, dając projektantom dużą elastyczność, jeśli chodzi o zarządzanie energią.

Funkcję można wykorzystywać do kontroli portów USB skonfigurowanych do pracy jako część huba, co pozwala na dostęp do wybranych peryferiów przy jednoczesnym ładowaniu innych, które nie muszą być aktywne. Wśród zastosowań, w których selective suspend może przynieść szczególne korzyści można wymienić: skanery biometryczne w komputerach przenośnych, systemy automatyki budynkowej i przemysłowej oraz monitoringu środowiska.

Sterowniki FTDI przeszły testy WHQL pod kątem implementacji funkcji selective suspend dla systemów Windows 7, 8, 8.1 i Server 2008.

Usprawnione sterowniki są dostępne do bezpłatnego pobrania.

Szczegółowe informacje o sterownikach FTDI można znaleźć na stronie firmy.

Dystrybutorem produktów FTDI w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

O autorze