Anteny Amotech do odbioru cyfrowego radia satelitarnego

Firma Amotech ma w ofercie anteny PCB typu patch pozwalające na odbiór sygnałów SDARS (Satellite Digital Audio Radio System), czyli cyfrowego radia satelitarnego. Operator obsługujący ten działający w USA i Kanadzie, pracujący w paśmie S system, daje dostęp do kilkuset stacji radiowych w wysokiej jakości, nie tylko bezpośrednio przez specjalizowane odbiorniki, ale też strumieniowanych przez internet, np. za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Pierwszy satelita SDARS został uruchomiony w 2001 przez firmę XM Satellite Radio, a następny rok później przez firmę Sirius. Firma XM została wykupiona przez Sirius w 2008 i obecnie transmisjami SDARS zajmuje się spółka Sirius XM Radio, która w październiku 2012 zarządzała już dziewięcioma satelitami – pięcioma należącymi wcześniej do XM i pracującymi w paśmie 2,332.50 – 2,345.00 MHz oraz czterema należącymi do Sirius i wykorzystującymi częstotliwości  2,320.00-2,332.50 MHz. Systemy Sirius i XM używają różnych technik kompresji i dostępu warunkowego, ale na rynku dostępne są odbiorniki współpracujące z satelitami obu typów z wykorzystaniem interfejsu radiowego MiRGE. Do czasu fuzji system działał na zasadzie subskrypcji, podobnie jak telewizja kablowa – użytkownicy uiszczali miesięczną opłatę, w zamian otrzymując dostęp do transmisji, w której dostępnych jest kilkaset stacji. Model ten został rozszerzony o możliwość zakupu wybranych audycji oraz ich profilowanych zestawów w różnych cenach.

ASPA-A01-A to ceramiczne anteny PCB typu łatowego (patch) produkowane przez firmę Amotech. Przeznaczone są na częstotliwość środkową 2326 MHz (+/- 15 MHz) i pozwalają na odbiór sygnałów zarówno z satelitów Sirius, jak i XM, a zatem znajdą zastosowanie w uniwersalnych odbiornikach i repeaterach. Mają typową kierunkowość 5,5 dBiC i polaryzację LHCP (Left Hand Circular Polarization). Na częstotliwości środkowej cechują się stratami odbiciowymi na poziomie min. 10 dB, współczynnikiem elipsy typowo 4 dB i mają impedancję 50 Ω.

Opisywane anteny mają wymiary 32 x 32 x 4,9 mm i mogą pracować w temperaturze od -40oC do +90oC.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Dystrybutorem produktów Amotech w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze