LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Microchip RGB Badge – pokaz możliwości nowych, 8-pinowych mikrokontrolerów PIC w aplikacji „lighting”

Płytka może działać w dwóch trybach pracy: Mode 1 i Mode 2 (rysunek 7). W trybie Mode 1 pracuje tylko układ PIC12F1572. Po włączeniu płytki mikrokontroler przez pewien czas w efektowny sposób pokazuje efekt mieszania ze sobą w różnych proporcjach koloru czerwonego, niebieskiego i zielonego diody LED RGB. Po chwili  dioda LED przestaje świecić światłem ciągłym i zaczyna migać w celu oszczędzana energii. Jednocześnie mikrokontroler nieustannie sprawdza czy do suwaka pojemnościowego została zbliżona dłoń. Jeśli tak, określane jest miejsce, w którym nastąpiło dotknięcie. Różne miejsca suwaka mają przypisaną określoną barwę. Mikrokontroler ustawia kolor diody LED analogiczny do barwy miejsca dotknięcia suwaka. W trybie Mode 2 pracują oba mikrokontrolery. Używany jest też program komputerowy. To właśnie przy jego pomocy użytkownik wybiera barwę na wykresie chromatyczności. Następnie informacja przesyłana jest z aplikacji interfejsem USB najpierw do mikrokontrolera PIC16F1455, a potem interfejsem UART do mikrokontrolera PIC12F1572. Układ ten w analogii do odebranej informacji ustawia kolor diody LED RGB.

 

 Rys. 7. Schemat elektryczny systemu wykorzystywanego podczas pracy płytki RGB Badge (u góry tryb Mode 1, u dołu tryb Mode 2)

Rys. 7. Schemat elektryczny systemu wykorzystywanego podczas pracy płytki RGB Badge (u góry tryb Mode 1, u dołu tryb Mode 2)

 

Rys. 8. Widok aplikacji komputerowej przygotowanej dla zestawu RGB Badge 

Rys. 8. Widok aplikacji komputerowej przygotowanej dla zestawu RGB Badge

 

Więcej informacji o zestawie RGB można znaleźć na stronie internetowej firmy Microchip.

 

Literatura

[1] www.microchip.com PIC12(L)F1571/2 datasheet

[2] www.microchip.com Announcing the PIC12(L)F1571/2 8-bit MCUs, product presentation, 25 February 2014

SZYMON PANECKI urodził się 17 lutego 1985 roku w Milanówku. Tytuł inżyniera Elektroniki i Telekomunikacji, a następnie magistra inżyniera na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej uzyskał kolejno w roku 2008 i 2010. Ponadto tytuł inżyniera Informatyki na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej uzyskał w roku 2011. Szymon Panecki jest doświadczonym elektronikiem-konstruktorem, który w trakcie swojej zawodowej kariery koncentruje się na definiowaniu i projektowaniu (zarówno w warstwie sprzętowej jak i programowej) systemów wbudowanych opartych na mikrokontrolerach z rdzeniem ARM od różnych producentów, w tym przede wszystkim Infineon Technologies (rodzina XMC1000 i XMC4000), STMicroelectronics (STM32 i STR7), Freescale Semiconductor (Kinetis L) oraz Silicon Labs (EFM32 i Precision32). Obszarem jego szczególnego zainteresowania są systemy wykorzystujące czujniki środowiskowe (wilgotności, ciśnienia, temperatury) oraz przemysłowe i motoryzacyjne interfejsy komunikacyjne, głównie CAN. Szymon Panecki od wielu lat współpracuje z czasopismem "Elektronika Praktyczna" oraz portalem Mikrokontroler.pl, na łamach których publikuje liczne artykuły dotyczące swoich projektów, jak również nowości produktowych firm z branży półprzewodnikowej.