LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Kompilator firmy ARM – wersja 6 już dostępna

Firma ARM opracowała nową wersję toolchainu dla mikrokontrolerów i mikroprocesorów z jej rdzeniem, oznaczoną numerem 6 i opartą o dwa rozwiązania open-source, LLVM i Clang.

LLVM to framework dobrze przystosowany do zaawansowanych technik generacji kodu, takich jak kompilacja just-in-time czy generacja w momencie linkowania. Dzięki modularnej budowie ułatwia on rozwój i testowanie nowych optymalizacji, prowadząc do bardziej wydajnego i energooszczędnego kodu.

Clang to frontend dla LLVM. Ma modularną architekturę i jest wyposażony w dobrze zdefiniowane interfejsy do podpinania dodatkowych narzędzi, takich jak analizatory czy generatory kodu. Ma on też rozbudowane możliwości w zakresie diagnostyki, poprawiające jakość kodu i skracające czas rozwoju oprogramowania.

LLVM i Clang rozpowszechniane są na licencji open-source, ARM Compiler 6 nie będzie jednak oprogramowaniem otwartym – zastosowana w narzędziach licencja pokrewna do BSD pozwala korzystać nieodpłatnie z ich kodu źródłowego, ale nie wymaga upubliczniania wprowadzanych w nim zmian.

Kompilator, dostępny początkowo wyłącznie dla architektury ARMv8 (a więc rdzeni Cortex-A50) pojawił się po raz pierwszy w wersji środowiska projektowego ARM Development Studio DS-5 nazwanej UE (Ultimate Edition). DS-5 UE wyposażone jest też w debugger, analizator wydajności oraz środowisko symulacyjne dla tej architektury (tzw. Fixed Virtual Platform).

Wersja kompilatora obsługująca rdzenie w architekturach v7A, v7R i v7M, czyli wszystkie rdzenie Cortex oprócz M0, M0+ i M1, ma się pojawić w tym roku. Obsługa brakujących Corteksów, zgodnych z ARMv6, ma zostać wprowadzona w następnej kolejności. Przedstawiciele firmy twierdzą też, że najprawdopodobniej nie zaimplementują obsługi architektur ARM7 i ARM9.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www firmy ARM.

Autor: ARM