Anteny Amotech do systemów Bluetooth

Firma Amotech ma w ofercie trzy serie anten przeznaczonych do systemów pracujących w paśmie 2,4 GHz, czyli dla popularnych systemów takich jak Bluetooth czy WLAN.

Pierwszą grupą są tu anteny wielowarstwowe, oparte na technologii LTCC. Są one niedrogie, mają stosunkowo szerokie pasmo i dają się łatwo montować powierzchniowo. Dostępne są w pięciu wariantach o wymiarach od 3,2 x 1,6 x 1,2 mm do 11 x 3 x 1,2 mm. Anteny tego typu są dobrym wyborem w prostszych urządzeniach, np. słuchawkach Bluetooth czy zestawach głośnomówiących.

Druga grupa to anteny mikropaskowe typu PIFA (Planar Inverted-F antenna). Dostępne są w 7 wersjach o różnych wymiarach (od 2 x 1,5 x 1 mm do 10 x 3 x 3 mm), cechują się dużą sprawnością. Anteny tego typu dobrze sprawdzają się w urządzeniach przenośnych i trzymanych w dłoni, bo wg producenta mają mniejszy wpływ na ludzki organizm.

Trzecim typem anten pracujących w paśmie 2,4 GHz są elastyczne anteny nieceramiczne, realizowane w postaci ścieżek na płytkach FPCB. Ich wyróżnikiem jest wysoka sprawność przy niewielkich rozmiarach i możliwość dostosowania do dostępnego miejsca. Amotech ma w ofercie jeden model anteny tego typu, przeznaczony na częstotliwości 2,4-2,485 GHz, o wymiarach 21,4 x 5,8 x 0,25 mm. Antenę elastyczną można zastosować w sytuacji, gdy nie ma już miejsca na płytce PCB lub gdy chcemy wykorzystać wolną przestrzeń pozostałą w obudowie, a przy tym warunki elektromagnetyczne pracy anteny są niekorzystne.

Wśród potencjalnych zastosowań anten tego typu można wymienić systemy Bluetooth, Zigbee, WLAN (IEEE802.11 b,g), WiBro (2.35 GHz), WiMax (2,5 GHz) oraz S-DMB (2.64 GHz).

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Dystrybutorem produktów Amotech w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze