Interfejs I/O do systemów monitoringu i sterowania Acces

Firma Acces I/O wprowadziła na rynek uniwersalny interfejs służący do sterowania i monitorowania pracy systemów automatyki za pośrednictwem sieci Ethernet.

Interfejs ten, nazwany ETH-DIO, wyposażony jest w 48 lub 24 przemysłowe, wysokoprądowe linie I/O TTL. Połączenia do płytki mają formę standardowych 50-pinowych złączy szpilkowych IDC, z których każde ma trzy 8-bitowe porty I/O. Każdy z portów można zaprogramować do przyjmowania sygnałów wejściowych lub wysterowywania sygnałów wyjściowych. Na pinie 49 każdego ze złączy dostępne jest zabezpieczone zasilanie (5 V, 0.5 A), dostarczane do płytki za pomocą dołączonego do zestawu stabilizowanego zasilacza.

Każda z linii I/O jest buforowana przez trójstanowy bufor 74ABT543A, dostarczający 32 mA lub pobierający do 64 mA. Dzięki zworkom istnieje możliwość włączenia na liniach I/O rezystorów podciągających (do 5 V) lub obniżających (do masy). Linie mogą też „pływać”, jeśli tego wymaga zastosowanie.

Płytka ma wymiary 3.55″ x 3.775″, czyli 90.17 x 95.885 mm i jest zamknięta w przemysłowej obudowie ze stali o wymiarach 4″ x 4″ x 1.7″ (10.16 x 10.16 x 43.18 mm). Zestaw dodatkowo ciekawym czyni fakt, że płytka ma wymiary i otwory zgodne ze standardem PC/104, co może ułatwić montaż w wielu systemach. Interfejs ETH-DIO jest też kompatybilny ze standardowymi rackami takich firm, jak Grayhill, Opto 22 czy Western Reserve Controls.

W ofercie firmy Acces jest dla urządzenia kilka opcji modyfikacyjnych – linie I/O w standardzie LVTTL (3,3 V), rozszerzony zakres temperatury pracy (–40°C – +85°C), uchwyt do montażu na szynie DIN czy możliwość zakupu płytki bez obudowy. Dostępna jest też szeroka gama akcesoriów.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze