JM elektronik prezentuje nowe moduły Wi-Fi firmy Atmel

Ogólna powszechność oraz wielka popularność technologii WiFi skłoniła kolejnego producenta elektroniki do wprowadzenia jej do swojej oferty. Atmel właśnie poinformował, że poszerzył swoje portfolio o rozwiązanie Atmel SmartConnect Wi-Fi. Do tej pory dostępne były chipy WiFi oferowane w ramach rodziny Atmel SmartDirect, w skład, której wchodziły ATOZMO2000 oraz ATOZMO3000 działające zgodnie z technologią Wi-Fi Direct. Układy te dedykowane były do realizacji transmisji punkt-punkt. Z kolei nowa rodzina daje duże bogatsze możliwości.

Atmel SmartConnect Wi-Fi to na obecną chwilę trzy moduły, których konstrukcja oparta jest o poniższy diagram:

Na module znajduje się chip Atmel odpowiedzialny za warstwę fizyczną transmisji oraz zadania związane ze stosem WLAN. Z kolei mikrokontroler z zaimplementowanym stosem TCP/IP odpowiada za zadania wyższych warstw stosu. Zastosowany został tutaj 32-bitowy układ z rdzeniem Cortex-M0+. Zewnętrzny, ale opcjonalny, mikrokontroler komunikować się z nim może przy pomocy interfejsu SPI lub UART. Zwrot „opcjonalny” nie pojawia się tutaj przez przypadek. Jak zauważa producent, w przypadku nieskomplikowanych aplikacji możliwe jest umieszczenie kodu w mikrokontrolerze na module. Taka opcja pojawić się może w przypadku zastosowania modułu w aplikacjach czujnikowych, np. moduł pracuje, jako czujnik temperatury, dymu, obecności.

Dużo ciekawsza wydaje się opcja, gdzie w aplikacji, oprócz modułu, pracuje dodatkowy mikrokontroler. W tym przypadku komunikacja pomiędzy nimi odbywa się za pomocą interfejsu UART lub SPI i wykorzystywane jest proste API do zmian parametrów oraz późniejszej transmisji danych.

Poniżej zaprezentowano podstawowe parametry modułów SAM W23:         

  • WPA/WPA2, WEP, TKIP
  • Wi-Fi SoftAP/STA modes
  • TCP/IP, UDP, HTTP, HTTPS, DHCP, DNS, SSL/TLS
  • Pobór prądu <20uA dla stanu SUSPEND
  • Zasilanie od 1.8V do 3.6V
  • Moc transmisji od 0dbm do +17dbm

Wyróżniającym się parametrem jest pobór energii. Ponieważ coraz więcej urządzeń zasilanych jest bateryjnie, zyskuje on mocno na znaczeniu. Moduły będą certyfikowane (Wi-Fi, FCC, CE) co zdecydowanie ułatwi procedury formalne dotyczące końcowego produktu.

Poniższa tabela prezentuje podział modułów wraz z wyróżnionymi parametrami:

Do zakupu, poza bardzo intersującymi parametrami zachęcać ma bardzo atrakcyjna cena (poniżej 10 USD dla ilości produkcyjnych). Poziom ten dla modułu z pełnym stosem WLAN oraz TCP/IP na pokładzie robi wrażenie! Oprócz tego w ofercie pojawi się zestaw ewaluacyjny mający ułatwić rozpoczęcie prac: SAMW23-EP-STK.

Dystrybutorem produktów Atmel w Polsce jest JM elektronik sp. z o.o.,  ul. Karolinki 58, 44-100 Gliwice, www.jm.pl. W razie pytań firma zaprasza do kontaktu: atmel@jm.pl.

O autorze