Analogowy frontend dla radia SDR od firmy CML

Firma CML Microcircuits wprowadziła do oferty układ wypełniający występującą w systemach radiowych lukę miedzy procesorem sygnałowym lub FPGA i częścią RF. CMX983 to frontend analogowy dedykowany do systemów radia programowalnego (SDR).

Układ wykonuje krytyczne, wymagające obliczeniowo operacje DSP, jest wyposażony w dwa 16-bitowe przetworniki sigma-delta A/C i dwa 14-bitowe przetworniki C/A, programowalne filtry i dwa syntezery RF typu fractional-N  2.1 GHz, a także dodatkowe przetworniki A/C i C/A oraz komparatory do użycia wewnątrz systemu radiowego. Jeśli chodzi o interfejs do procesora DSP, to na wyposażeniu jest port BUS do sterowania i konfiguracji oraz szybki interfejs szeregowy do transmisji danych.

CMX983 można stosować w systemach radiowych wykorzystujących modulację o paśmie do 25.8 kHz, w szczególności realizujących komunikację satelitarną lub wysokoprzepływny transfer danych oraz profesjonalnych radiach dwukierunkowych. Układ jest konfigurowalny – obsługuje różne częstotliwości próbkowania i charakterystyki filtracji. Można go łączyć z odbiornikiem z konwersją bezpośrednią CMX994 oraz nadajnikiem  z kartezjańską pętlą sprzężenia zwrotnego CMX998, uzyskując kompletny, niewielkich rozmiarów system radiowy, mogący pracować na częstotliwościach do 1 GHz.

Nowy frontend CML jest dostosowany do wymagań nowoczesnych systemów SDR, jeśli chodzi o niskie napięcie zasilania – pracuje z osobnych źródeł 3.3 oraz 1.8 V, pozwalając jednak by pompy ładunkowe pętli PLL działały z napięciem do 4.75 V, co obniża poziom szumów.

Układ jest dostępny w 64-pinowej obudowie VQFN.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

O autorze