Texas Instruments prezentuje platformę sprzętową umożliwiającą komunikację po liniach zasilania w trzech standardach

Firma Texas Instruments (TI) zaprezentowała platformę TMDSPLCKITV4, która ma ułatwić tworzenie urządzeń wykorzystujących komunikację po liniach zasilania (PLC – Power Line Communication). Nowe rozwiązanie obsługuje standardy G3, PRIME oraz IEEE-1901.2 w pasmach częstotliwości CENELEC oraz ARIB, dzięki czemu projektanci mogą za jego pomocą stworzyć jeden system PLC, który będzie działał w różnych rejonach geograficznych.

TMDSPLCKITV4 to nie tylko platforma sprzętowa. Zestaw zawiera również oprogramowanie ułatwiające szybkie rozpoczęcie pracy. Jednym z takich narzędzi jest PLC-Lite, implementacja komunikacji PLC OFDM do 21 kbps, która pozwala na transmisję danych punkt-punkt lub nadawanie do wielu odbiorców.

Zestaw TMDSPLCKITV4 może według procenta zostać wykorzystany w różnego typu systemach przemysłowych, na przykład infrastrukturze sieci typu AMI, bateriach słonecznych oraz systemach automatyki budynkowej i fabrycznej.

Najważniejsze cechy TMDSPLCKITV4:

  • Rozwiązanie oparte na autorskiej architekturze TI system-on-module (SOM) zawiera wszystkie układy wymagane przez modem PLC wraz ze stacją dokującą PLC, która pozwala zasilić urządzenie z sieci prądu zmiennego.
  • Zestaw TMDSPLCKITV4-CEN pracuje w pasmach CENELEC A (35 do 91 kHz) lub CENELEC B (98 do 122 kHz) w Europie, korzystając z mikrokontrolera TI C2000 F28PLC83 i analogowego układu wejściowego PLC AFE031.
  • Zestaw TMDSPLCKITV4-ARIB pracuje w paśmie ARIB (154 kHz do 403 kHz) w Japonii, korzystając z mikrokontrolera TI C2000 F28M35H52 i układu wejściowego PLC AFE032.

Zestaw TMDSPLCKITV4 dostępny jest w cenie 499 USD w sklepie eStore firmy TI lub u autoryzowanych dystrybutorów. Tą samą drogą można zamówić układ System-on-Module PLC, którego koszt zakupu wynosi 79 USD.

Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail: warszawa@silica.com.

O autorze