Raspberry Pi B+ już w ofercie Farnell element14

Płytka Raspberry Pi B+, która jest pierwszą poważną zmianą w sprzedanym w wielu milionach sztuk komputerze wielkości karty kredytowej, jest już dostępna w ofercie firmy Farnell element14.

Zaawansowane zarządzanie poborem energii oraz ulepszona łączność pozwalają Raspberry Pi B+ zasilać cztery akcesoria pod USB, takie jak na przykład dysk twardy 2,5 cala. Dzięki temu, że porty USB cechują się obciążalnością prądową rzędu 1,2 A, można za ich pomocą zasilać urządzenia i akcesoria potrzebujące dużej ilości prądu bez konieczności korzystania z zasilania zewnętrznego czy też huba USB.

Dzięki 40-pinowemu interfejsowi GPIO do płytki można podłączyć jeszcze więcej czujników, złączy oraz kart rozszerzeń, co z kolei przekłada się na fakt, iż użytkownicy mogą zwiększyć poziom złożoności swoich projektów opartych na Raspberry Pi. Pierwsze 26 pinów jest identyczne jak w modelu B oryginalnej płytki Raspberry Pi, zapewniając stuprocentową kompatybilność wsteczną.

Raspberry Pi B+ oparty jest na tym samym układzie BCM2835 firmy Broadcom oraz wyposażony został w 512 MB RAM, podobnie jak poprzedni model. Zasilany jest przez port micro USB, a wyjście audio-wideo realizowane jest albo przez HDMI, albo nowe czteropinowe złącze zastępujące dotychczasowe gniazda analogowe i cinch. Gniazdo na karty SD zostało zastąpione gniazdem na karty microSD, na czym zyskał projekt płytki, a sam produkt jest lepiej zabezpieczony przed uszkodzeniami. Model B+ charakteryzuje się też mniejszym poborem prądu (600 mA) niż model B (750 mA).

 

O autorze