Moduł Bluetooth 4.1 Low Energy od firmy Microchip

Firma Microchip zaprezentowała swój pierwszy moduł Bluetooth 4.1 Low Energy – model o nazwie RN4020. Zintegrowany stos Bluetooth Low Energy (BTLE) i obsługa typowych profilów niskiego zużycia energii pozwalają szybko wprowadzić produkt na rynek i zapewnić jego kompatybilność z Bluetooth. Nie ma przy tym konieczności ponoszenia kosztów związanych z certyfikacją. W module domyślnie wybrany jest profil Microchip Low-energy Data Profile (MLDP), który pozwala projektantom na łatwe przesyłanie strumienia danych dowolnego typu przez łącze BLTE.

Ponieważ RN4020 jest modułem z wbudowanym stosem, może łączyć się przez interfejs UART z dowolnym mikrokontrolerem (w tym mikrokontrolerami PIC firmy Microchip) lub też pracować samodzielnie. W tym przypadku wykonuje proste zadania gromadzenia danych i komunikacji. Samodzielną pracę umożliwiają skrypty firmy Microchip nie wymagające kompilacji, dzięki którym można konfigurować moduł poprzez prosty interfejs poleceń ASCII bez użycia dodatkowych narzędzi.

Projektanci tanich urządzeń wbudowanych mogą być zainteresowani rozwiązaniami gotowymi do użycia. Opisywany moduł o niskim zużyciu mocy pozwala w prosty sposób dodać łączność Bluetooth LE i umożliwia nawet kilkuletnią pracę na baterii. Bluetooth jest zgodny z wieloma istniejącymi smartfonami, tabletami i komputerami. Typowe obszary, w których bezprzewodowe, energooszczędne moduły komunikacji z prostym mechanizmem kontroli mogą znaleźć zastosowanie, to automatyka mieszkaniowa i sprzęty domowe, urządzenia przenośne i medyczne, zabawki, tagi, klucze elektroniczne i zdalne sterowanie, systemy zbliżeniowe, a także przemysł.

Moduł Bluetooth LE RN4020 jest kompletnym rozwiązaniem sprzętowym, zawiera też oprogramowanie i certyfikaty potrzebne projektantom do umieszczenia układu łączności o niskim zużyciu energii w swym produkcie. Wszystkie możliwe do zaprogramowania profile są przechowywane w module i możliwe do wyboru – w tym profil MLDP i popularne energooszczędne profile SIG. Poza wykorzystaniem tych profilów można utworzyć własne za pomocą interfejsu poleceń ASCII. RN4020 ma wbudowaną antenę o mocy 7 dBm i odbiornik o czułości -92,5 dBm, co oznacza zasięg do 100 metrów.

Model RN4020 Bluetooth Low Energy Module jest już dostępny w sprzedaży w cenie 6,78 USD za sztukę przy zamówieniach 1000 sztuk. Mieści się w obudowie o wymiarach 11,5 x 19,5 x 2,5 mm, która zawiera też antenę.

Więcej informacji można znaleźć w prezentacji.

Dystrybutorem Microchip w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze