Nowa modulacja w układzie CMX7164

 

Firma CML Microcircuits nie ustaje w rozwijaniu obrazów funkcji dla swoich układów komunikacyjnych, tym razem rozszerzając funkcjonalność swojego modemu CMX7164 o modulację 16-FSK.

O układzie CMX7164 pisano ostatnio obszernie na stronie dystrybutora w kontekście rozszerzenia jego funkcjonalności o modulację 8-FSK. Przy okazji kolejnego poszerzenia możliwości tego układu, warto jeszcze raz przypomnieć, że CMX7164 to uniwersalny modem do systemów komunikacji bezprzewodowej, pozwalający na realizację transmisji półdupleksowej. Układ obsługuje zarówno modulacje o stałej obwiedni, jak i liniowe, w tym: GMSK/GFSK, 2/4/8/16-FSK oraz 4/16/64 QAM, dając też możliwość definiowania własnych schematów modulacji przez użytkownika.

CMX7164 pozwala realizować transmisje zarówno danych surowych, jak ze wsteczną korekcją błędów, a zintegrowany interfejs analogowy daje możliwość bezpośredniego połączenia modemu z transceiverami I/Q z konwersją bezpośrednią, bez konieczności stosowania zewnętrznych kodeków.

Inteligentne dodatkowe podsystemy przetworników A/C, C/A i wyprowadzeń GPIO są w stanie wyręczyć mikrokontroler sterujący w wielu zadaniach, a dwa generatory sygnałów zegarowych mogą dostarczać taktowanie do układów zewnętrznych.

Modem wykorzystuje opracowaną przez CML technologię FirmASIC, dzięki której funkcjonalność układu można modyfikować za pomocą tzw. obrazów funkcji. Dodanie do obrazu funkcji 7164FI-2.x dla modemu CMX7164 modulacji 16-FSK o stałej obwiedni rozszerza możliwości układu, pozwalając na realizację np. systemów telemetrycznych o wyższej przepustowości bez konieczności przesiadania się na modulacje liniowe.

Modemy CMX7164 zasilane są napięciem 3,0 V – 3,6 V i mogą pracować w temperaturze od –40ºC do +85ºC. Układy są dostępne z obudowach LQFP64 i VQFN64.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Dystrybutorem produktów CML Microcircuits w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

O autorze