Nowe konsorcjum stworzone z myślą o aplikacjach IoT

Potentanci  na rynku elektroniki: Atmel, Broadcom, Dell, Intel, Samsung oraz Wind River połączyli siły, aby utworzyć konsorcjum Open Interconnect Consortium (OIC). Współpraca w ramach tego konsorcjum ma pozwolić na zdefiniowanie standardów komunikacji dla urządzeń, które tworzyć będą internet przedmiotów (IoT – Internet of Things). Celem konsorcjum jest wypracowanie modelu komunikacji, zgodnie z którym przepływ informacji ma zachodzić niezależnie od budowy, systemu operacyjnego czy producenta urządzenia.

Członkowie konsorcjum będą dzielili się oprogramowaniem i wiedzą inżynieryjną w celu zaprojektowania warstw protokołów, implementacji open-source oraz programu certyfikacji. Wszystkie te środki mają na celu przyspieszenie rozwoju aplikacji IoT. Specyfikacja OIC ma stanowić wytyczne dla różnych rozwiązań łączności, korzystać zarówno z istniejących, jak i nadchodzących standardów bezprzewodowych oraz zachować kompatybilność z różnymi systemami operacyjnymi.

Pierwszy otwarty kod źródłowy OIC będzie dostosowany do wymagań inteligentnych domów i biur. Przykładowo, specyfikacja pozwoli na łatwą zdalną kontrolę i odbiór informacji ze sprzętów AGD i urządzeń rozrywki za pomocą smartfonów, tabletów i komputerów PC. Możliwe zastosowania użytkowe to np. zdalne sterowanie sprzętów domowych. Planowane są kolejne specyfikacje IoT przeznaczone do zastosowań motoryzacyjnych, medycznych i przemysłowych.

Przewiduje się, że kolejne firmy dołączą do konsorcjum OIC w najbliższych miesiącach – w tym między innymi producenci sprzętów domowych i urządzeń, producenci układów scalonych i inni. Więcej informacji można uzyskać na stronie konsorcjum.

O autorze