Projekt demonstracyjny dla układów FTDI VNC2

 

Firma FTDI udostępniła nieodpłatnie przykładowy projekt i notę aplikacyjną, demonstrujące zastosowanie układu Vinculum II do realizacji portu Android Open Accessory i jego połączenia z następnym peryferium USB, np. układem FT232. Taka konfiguracja pozwala podłączać przez USB akcesoria do urządzeń z systemem Android pozbawionych portu USB typu host.

Dla wielu urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Android jedynym dostępnym portem komunikacyjnym jest port USB typu Peripheral, pozbawiony funkcji hosta, co uniemożliwia podłączanie peryferiów. Rozwiązaniem tego problemu jest protokół Android Open Accessory, który pozwala zewnętrznym akcesoriom, podłączanym przez USB komunikować się z urządzeniami pracującymi pod kontrolą Androida w specjalnym trybie accessory mode. W trybie tym następuje odwrócenie funkcji – podłączone do urządzenia akcesoria działają jako host USB (dostarczają zasilanie do szyny USB i dokonują enumeracji urządzeń), pozostając jednak pod kontrolą tabletu czy smartfona.

Na rynku jest dziś wiele peryferiów USB zbudowanych z użyciem układów FTDI, które nie mogą się łączyć bezpośrednio z urządzeniami androidowymi nie mającymi portu USB host lub OTG. Udostępniony właśnie projekt referencyjny oraz opisująca go nota aplikacyjna demonstrują, jak można zaprogramować kontroler Vinculum II, by uzyskać połączenie między takimi peryferiarmi z mostkiem USB FTDI a urządzeniem z systemem Android, wykorzystując fakt, że układ VNC2 ma dwa porty USB.

Ze strony firmy FTDI można bezpłatnie pobrać zarówno kod projektu, jak i towarzyszącą mu notę aplikacyjną.

Dystrybutorem produktów FTDI w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

O autorze