Nowa wersja systemu operacyjnego IQRF

Niedawno informowano o nowych możliwościach urządzeń należących do platformy IQRF, czyli transceiverach typu DC oraz protokole DPA w wersji 2.0. Warto teraz przedstawić nowe ciekawe funkcje dostępne w ostatniej wersji systemu operacyjnego dla tej platformy, oznaczonej numerem 3.05D. Jest to pierwsza wersja tego systemu obsługująca wspomniane moduły DCTR (Data Controlled Transceivers), a także klonowanie identyfikatorów MID oraz komendy FRC (Fast Response Command).

Na początku warto przypomnieć, że moduły DCTR to zwykłe moduły TR obsługujące programową wtyczkę General HWP (Hardware Profile), która implementuje warstwę komunikacyjną DPA i pozwala na realizację łączności bezprzewodowej bardzo prosto, bez konieczności programowania.

Druga z nowości, komenda FRC, umożliwia zbieranie danych z sieci MESH z szybkością do 0.12 s/węzeł. Zapytania są wysyłane oraz odbierane w trybie broadcastu, co znacznie skraca czas odpowiedzi w stosunku do klasycznego odpytywania (pollingu), a przy niewielkich porcjach danych może skrócić proces kilkadziesiąt razy. Oprócz danych możliwe jest też szybkie sprawdzanie statusu węzłów sieci.

Wspomniane wcześniej klonowanie MID pozwala natomiast na wymianę uszkodzonego węzła lub koordynatora bez konieczności wykonywania ponownego bondingu. Oprócz tych nowości, IQRF OS 3.05D ma też pamięć flash rozszerzoną do 3008 instrukcji maszynowych, obsługuje tryb serwisowy oraz możliwość tworzenia kopii zapasowych sieci. W pełni zaimplementowana została też funkcja zdalnego bondingu, która w wersji 3.04 była dostępna tylko w wersji beta. W 3.05D wyeliminowano wiele błędów i poprawiono interfejs w IDE w tym zakresie.

Z możliwości nowej wersji systemu operacyjnego mogą skorzystać użytkownicy modułów: TR-52D, TR-54D, TR-55D, TR-56D oraz TR-58D-RJ. Do pracy z nową wersją systemu konieczne jest środowisko IRQF IDE 4.15 lub nowsze.

Warto też wspomnieć, że od niedawna IQRF udostępnia też nieodpłatnie możliwość zapisu danych z sieci IQRF w serwerze chmurowym IQRF Cloud, z którym łączyć się mogą bramy IQRF. Dostęp do danych gwarantuje API oraz interfejsy webowe.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

 

O autorze