Zestaw projektowy dla systemów SDR MIMO

Firma Analog Devices od pewnego czasu intensywnie rozwija swoją ofertę rozwiązań dedykowanych dla systemów SDR (Software Defined Radio). Potwierdzeniem tego jest nowy zestaw AD-FMCOMMS5-EBZ, który jest już piątą platformą projektową zaprezentowaną przez tego producenta w ciągu ostatnich miesięcy.

Płytka AD-FMCOMMS5-EBZ dysponuje dwoma układami nadawczo-odbiorczymi AD9361. Każdy z nich wyposażony jest w dwa nadawcze i odbiorcze tory radiowe. Dzięki temu zestaw firmy Analog Devices pozwala realizować systemy łączności bezprzewodowej SDR o architekturze MIMO. Na płytce zintegrowano także układ typu system-on-chip Zynq-7000 firmy Xilinx.

Stanowiące podstawę zestawu AD-FMCOMMS5-EBZ układy AD9361 są kompletnymi nadajnikami-odbiornikami radiowymi mogącymi pracować w zakresie częstotliwości od 70 MHz do 6 GHz. Łączą one w jednej obudowie między innymi układy wejściowe RF, syntezator częstotliwości i dwa przetworniki analogowo-cyfrowe. Na temat AD9361 szerzej pisaliśmy tutaj.

Zestaw AD-FMCOMMS5-EBZ to nie tylko platforma sprzętowa. Oprócz płytki wyposażenie obejmuje również projekty referencyjne, narzędzia do projektowania i symulacji firmy MathWorks, kody w języku opisu sprzętu (HDL) i sterowniki dla układów SoC Zynq-7000.

Więcej informacji o nowym zestawie firmy Analog Devices można dowiedzieć się z filmu, który obejrzeć można tutaj. Producent udostępnia ponadto multimedialny materiał w formie webcastu dotyczący projektowania systemów SDR MIMO. Warto też wspomnieć o planowanych na październik seminariach firm Analog Devices i ALFINE-TIM, podczas których omawiane będą układy z serii AD36x. Więcej o tych wydarzeniach można przeczytać tutaj.

O autorze