LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Soczewki Khatod ze szkła kwarcowego do diod COB

 

Firma Khatod jako pierwsza na świecie wprowadza na rynek krzemowe soczewki przeznaczone do pracy z diodami LED typu COB (Chip-on-Board).

Soczewki SIO3 wykonane są ze szkła kwarcowego, które cechuje się dużą odpornością na temperaturę (może pracować od –40oC do +200oC) oraz dużą stabilnością temperaturową (zachowuje stabilność, przejrzystość oraz własności mechaniczne do 150 oC). Sprawdzają się więc przy pracy z diodami o wysokiej jasności oraz diodami COB, które emitują dużo ciepła, co może być problemem dla tradycyjnych soczewek polimerowych. Nie wiadomo czy zastosowane szkło zawiera faktycznie występujący w nazwie tritlenek krzemu (SiO3), gdyż producent nie podaje szczegółów, oprócz stwierdzenia, że soczewki wykonane są z krzemu. Część szklana zamontowana jest na ramce z tworzywa poliwęglanowego.

SIO3 mają świetne właściwości optyczne – wysoką przeźroczystość i niskie pochłanianie, czyli dużą sprawność optyczną oraz niski współczynnik załamania, który skutkuje brakiem dwójłomności. Są też odporne na temperaturę i promieniowanie UV oraz nie powodują zżółknienia światła.

Oprócz dobrych właściwości optycznych, soczewki SIO3 mają też wysoki stopień ochrony (niestety producent go nie podaje), dzięki czemu nie wymagają dodatkowych osłon ze szkła czy uszczelnień. Firma Khatod zapewnia, że soczewki mogą pracować w trudnych warunkach – są odporne na mikrouszkodzenia, pyły i wodę, a także na wstrząsy i eksplozje. Producent zapewnia też, że są odporne chemicznie, wolno starzeją się przy pracy w wysokich temperaturach oraz zachowują własności izolacyjne przy wahaniach temperatury.

Seria obejmuje osiem modeli o różnych geometriach, spełniających standardy IESNA (Typy: I, II, II, III, IV oraz V w wersji Small i Medium), a także europejskie wymagania ME3a. Co ciekawe, soczewki zaprojektowano tak, że można je wymieniać, gdyż wszystkie mają taki sam kształt obudowy o wymiarach 111 x 110 x 32/35 mm, pasujący do tej samej ramki mocującej.

Soczewki SIO3 są nie tylko zaprojektowane, ale też produkowane we Włoszech.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Dystrybutorem produktów Khatod w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.