Mikrokontrolery RX111 z większą pamięcią Flash/SRAM

Firma Renesas Electronics poinformowała o rozszerzeniu rodziny 32-bitowych, niedrogich i energooszczędnych mikrokontrolerów RX111. Dotychczas grupa ta składała się z 31 modeli z pamięcią Flash o pojemności od 16 do 128 kB oraz SRAM o pojemności od 8 do 16 kB. Teraz seria RX111 liczy 46 różnych modeli, które wyposażone są w pamięć Flash o pojemności do 512 kB oraz SRAM o pojemności do 64 kB.

Jako systemy docelowe dla nowych mikrokontrolerów firma Renesas wskazuje głównie urządzenia medyczne, sprzęt przemysłowy (np. urządzenia czujnikowe) oraz automatykę budynkową. W wymienionych zastosowaniach mikrokontrolery muszą cechować się wysoką wydajnością obliczeniową (np. w celu wykonania operacji takich jak filtrowanie sygnałów) oraz niskim poborem prądu, co pozwala urządzeniom przenośnym działać dłużej bez konieczności ładowania baterii. Jednocześnie istnieje zapotrzebowanie na coraz pojemniejszą pamięć wbudowaną w mikrokontrolerach, gdyż coraz liczniejsze zintegrowane w nich peryferia sprawiają, że układy te realizują coraz więcej zadań wykonywach do tej pory przez dodatkowe układy systemu, co w efekcie przekłada się na bardziej rozbudowany kod aplikacji.

Mikrokontrolery RX111 spełniają powyższe kryteria. Układy te cechują się wydajnością obliczeniową 1.56 DMIPS/MHz i osiągają wynik 3.08 punktu/MHz w teście CoreMark (oba wyniki dla maksymalnej częstotliwości pracy – 32 MHz). Relacja pomiędzy wydajnością obliczeniową i zużyciem prądu określana jest przez producenta jako 64 µA/DMIPS, 14.9 CoreMark/mA i 0.1 mA/MHz w trybie normalnej pracy. Zużycie prądu w trybie standby z podtrzymaniem zawartości rejestrów i pamięci RAM wynosi 440 nA. Maksymalne zasoby pamięci mikrokontrolerów to wspomniane już wcześniej 512 kB Flash i 64 kB SRAM.

Próbki nowych modeli w rodzinie RX111 są już dostępne. Masowa produkcja układów rozpocznie się w grudniu 2014 r. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

 

O autorze