MikroElektronika i FTDI opracują środowisko projektowe dla FT90X

Firmy MikroElektronika i FTDI Chip ogłosiły podpisanie umowy dotyczącej wspólnych prac nad kompilatorami języków C, Basic i Pascal dla 32-bitowych mikrokontrolerów FT90X. MikroElektronika zapowiada, że lista jej propozycji dla tych układów nie skończy się na kompilatorach.

MikroElektronika ma w ofercie linię kompilatorów mikroE, dla pięciu rodzin mikrokontrolerów: PIC, dsPIC, PIC32, AVR i ARM. Linia ta składa się z kompilatorów języków C (mikroC), Basic (mikroBasic) i Pascal (mikroPascal). Umowa z FTDI ma dać w efekcie nową serię tych produktów, obsługującą układy FT90X.

Mikrokontrolery FT90X wykorzystują opracowaną przez FTDI, 32-bitową architekturę typu RISC, dzięki której osiągają w testach benchmarkowych wyniki przekraczające 2.93 DMIPS/MHz oraz mogą pracować z zerowymi czasami oczekiwania przy częstotliwości taktowania do 100 MHz. Układy wyposażone są też w obszerną pamięć i bogate zasoby, jeśli chodzi o łączność.

Firmy współpracowały już przy graficznym środowisku projektowym Visual TFT, które zostało poszerzone o obsługę układu FT800, implementującego silnik EVE (Embedded Video Engine). Pozwala ono na tworzenie interfejsów człowiek-maszyna następnej generacji z wykorzystaniem innowacyjnego, zorientowanego obiektowo podejścia udostępnianego przez EVE oraz prostej, opartej na zasadzie „przeciągnij i upuść” konstrukcji środowiska.

Zgodnie z zapewnieniami prezesa firmy MikroElektronika, dzięki temu partnerstwu firma zbuduje cały ekosystem rozwiązań opartych o FT90X, włączając w to nie tylko kompilatory, ale też płytki ewaluacyjne, przydatne przykłady, płytki Click boards oraz obsługę za pośrednictwem środowiska VisualTFT.

Dystrybutorem produktów FTDI w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

 

O autorze