Miniaturowy moduł nawigacyjny ze zintegrowaną anteną

Firma Quectel ma w ofercie wielosystemowy moduł GNSS, nazwany L86. Model ten jest wyposażony we wbudowaną antenę.

Jeśli chodzi o większość parametrów i wyposażenia, L86 jest bardzo zbliżony do opisywanych już przez nas wcześniej modeli L26 i L76. Pracuje w paśmie L1, zarówno z użyciem GPS (1575.42 MHz), jak i GLONASS (1601.71 MHz), dysponuje 33 kanałami śledzenia i 99 kanałami akwizycji. Cechuje się czułością akwizycji na poziomie -148 dBm, śledzenia -165 dBm i reakwizycji –160 dBm.

Moduł wykorzystuje chipset MT3333 firmy MediaTek i jest kompatybilny jeśli chodzi o wymiary z wcześniejszym modelem L80, dzięki czemu może stanowić wygodną drogę do migracji z rozwiązań opartych na samym GPS do wielosystemowych. Oprócz GPS, GLONASS i QZSS, moduł obsługuje standard DGPS (Differential GPS) oraz systemy rozszerzające SBAS (WAAS/EGNOS/MSAS/GAGAN).

Tym, co wyróżnia moduł L86 w ofercie firmy, jest zintegrowana patch antenna o wymiarach 16 x 16 x 4 mm oraz zdolność obsługi dodatkowej, zewnętrznej anteny aktywnej, z możliwością przełączania między antenami bez przerywania pracy. Na wyposażeniu moduł ma też ochronę przeciwzwarciową oraz układ automatycznej detekcji anteny.

Ciekawą cechą modułów nawigacyjnych Quectel jest zaawansowana technologia wspierania GPS nazwana EASY (Embedded Assist System), która pozwala szacować orbity na podstawie danych historycznych, gromadzonych w wewnętrznej pamięci flash, co skraca czas ustalania pozycji oraz umożliwia realizację nawigacji nawet przy niskich poziomach sygnału, np. w budynkach. Moduły mają też na wyposażeniu rozwiązanie nazwane AlwaysLocate, realizujące adaptacyjnie zmiany czasu włączenia i wyłączenia układu podczas pracy w trybie okresowym, co skutkuje ograniczeniem zużycia energii.

Podobnie jak kilka innych modeli modułów GNSS firmy Quectel, L86 jest też wyposażony w system logowania LOCUS.

Całość ma wymiary 18.4 x 18.4 x 6.45 mm.

Szczegółowe informacje można znaleźć w materiałach do pobrania.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze