Lark Board – zestaw rozwojowy z układem Cyclone V (FPGA+ARM) firmy Altera

Firma element14 ogłosiła udostępnienie płytki rozwojowej Lark Board, opartej na rozwiązaniu typu SoC (System on Chip) Cyclone firmy Altera. Lark Board została zaprojektowana z myślą o tworzeniu produktów motoryzacyjnych, medycznych, a także dotyczących monitoringu wideo i sterowania procesami przemysłowymi.

Na płytce Lark Board znalazł się układ FPGA typu SoC o oznaczeniu 5CSXFC6D6 — największy układ tego rodzaju w rodzinie Cyclone V SX. Zintegrowano w nim procesor FPGA i dwurdzeniowy, w pełni sprzętowy (tzw. Hard Processor System, HPS) procesor ARM pracujący z częstotliwością 800 MHz i połączony z rdzeniem FPGA za pomocą szybkiej magistrali AXI. W rezultacie uzyskano pojedynczy, monolityczny układ oferujący zarówno wydajność i niskie koszty typowe dla procesorów sprzętowych, jak i elastyczność charakterystyczną dla programowalnych układów logicznych.

Lark Board udostępnia obu procesorom, HPS i FPGA, 1 GB pamięci DDR3 SDRAM, a także 4 GB pamięci na karcie eMMC Flash i gniazdo kart pamięci Transflash w charakterze pamięci masowej. Płytka ma wiele standardowych interfejsów wejścia-wyjścia, takich jak PCI Express, Gigabit Ethernet, porty hosta USB 2.0, UART, JTAG i 3G SDI. Obsługa ekranów LCD i monitorów z gniazdami HDMI i VGA zapewnia przewagę konkurencyjną. Co więcej, płytka obsługuje wyświetlacze VGA o rozdzielczości do 1920×1080, a także cyfrowe HDMI w trybie 1080, co czyni ją idealnym rozwiązaniem do zastosowań, w których silnie wykorzystuje się materiały wideo. Ponadto produkt został wyposażony w 30-pinowe złącze kamery, co sprawia, że świetnie nadaje się on do zastosowań z zakresu monitoringu wideo.

Na płytce Lark Board znalazł się także dwukanałowy wzmacniacz różnicowy RF/IF 3,3 GHz oraz 12-bitowy, dokładny przetwornik A/C o prędkości 105 MSPS zapewniający wzmacnianie, filtrowanie i próbkowanie sygnałów analogowych. Lark Board wykorzystuje przetwornicę Altera Enpirion, która gwarantuje stabilne zasilanie wszystkich szyn zasilających rozwiązania SoC Cyclone V, a przy tym cechuje się dużą sprawnością.

Na płytce zintegrowano też układ USB Blaster II, zwiększający skuteczność debugowania układu FPGA. Układ ten jest zgodny ze środowiskami programistycznymi Quartus II i ARM DS-5. Lark Board ma też preinstalowaną dystrybucję Linuksa przeznaczoną dla systemów wbudowanych, Yocto, a inne dystrybucje są dostępne do pobrania.

Płytka Lark Board jest dostępna wyłącznie w firmie Farnell element14.

Portal element14 zorganizuje seminarium internetowe „Developing Advanced Embedded Systems with Altera Cyclone V SoC and element14 Lark board” dotyczące platformy Larkboard. Odbędzie się ono 2 grudnia. Todd Koelling z firmy Altera i Craig Stiegman z element14 pokażą jak wiele rozwiązań sprzętowych można opracować w oparciu o tę elastyczną architekturę.

O autorze