Gizmo 2 – komputer jednopłytkowy o architekturze x86, oferowany przez element14

Firma Farnell element14 poinformowała o dostępności platformy developerskiej typu „zrób to sam” organizacji non-profit GizmoSphere, będącej społecznością deweloperów. Gizmo 2 oparty jest na nagradzanej platformie typu SoC, w której zastosowano procesor AMD z serii G, przeznaczonej do systemów wbudowanych. Jest to już druga generacja tego jednopłytkowego komputera typu open hardware o architekturze x86. Cechuje go wydajność na poziomie 85 gigaflopów, a więc użytkownik otrzymuje moc wydajnego komputera połączoną z możliwościami wejścia-wyjścia typowymi dla mikrokontrolera.

Gizmo 2 to zaawansowana płytka rozwojowa zaprojektowana w duchu open hardware i prosta do zmodyfikowania. Zastała ona wyposażona w dwurdzeniowy procesor GX-210HA firmy AMD zintegrowany z kartą graficzną AMD Radeon HD 8210E o wydajności porównywalnej z kartami w postaci niezależnych urządzeń. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji moc obliczeniową 85 gigaflopów przy poborze energii wynoszącym zaledwie 9 watów. Jest to jedna z najwydajniejszych płytek rozwojowych o architekturze x86, idealna do realizacji projektów wymagających ogromnej szybkości działania i możliwości sterowania obiektami zewnętrznymi, a także odczytywania danych z wielu różnych źródeł, takich jak czujniki czy internet. Wśród bogactwa opcji i możliwości można wymienić dedykowany port HDMI, dodatkowe gniazda PCIe, gniazdo kart SD zapewniające pamięć masową/nieulotną, port mSATA do podłączania dysków SSD i gniazdo kart microSD. Komputer Gizmo 2 może posłużyć jako podstawa do realizacji szerokiej gamy projektów, obejmujących między innymi: systemy wbudowane, zastosowania typowe dla mikrokontrolerów, projekty wielordzeniowe, sterowanie przemysłowe i automatyka, konsole do gier, tzw. digital signage, systemy medyczne, urządzenia sieciowe i wiele innych.

Płytkę można nabyć w sklepie Farnell element14. Platforma jest dostarczana wraz z dystrybucją Linuksa firmy Timesys i BIOS-em SageBIOS OSP firmy Sage Electronic Engineering.

O autorze