Renesas prezentuje zestawy projektowe dla systemów wykorzystujących komunikację Wireless M-Bus

Firma Renesas Electronics Europe zaprezentowała zestawy projektowe o nazwie „Connect it! – Wireless M-Bus” w wersji 868 oraz 169 MHz. Platformy pozwalają inżynierom zaoszczędzić czas poprzez wykorzystanie gotowych rozwiązań Wireless M-Bus do realizacji komunikacji radiowej w urządzeniach pomiarowych.

Protokół Wireless M-Bus staje się popularnym standardem komunikacji w urządzeniach pomiarowych, w tym miernikach zużycia ciepła, prądu, gazu i wody. Korzyści płynące z możliwości zdalnego pobrania wyników pomiarów i statusu urządzenia są oczywiste. Jednak kluczowym czynnikiem wpływającym na użyteczność takiego rozwiązania jest niskie zużycie mocy, które pozwala urządzeniu pomiarowemu na komunikację przy zasilaniu z jednej baterii nawet przez 20 lat.

Nowe zestawy Connect it są oparte na rodzinie niskomocowych mikrokontrolerów RL78/G13 i układach nadawczo-odbiorczych Analog Devices ADF7023 oraz ADF7021-N. Całość składa się z płytki uruchomieniowej RPB78G13, płytki adaptera i wymienionych układów nadawczo-odbiorczych. Płytka RPB78G13 wyposażona jest port USB, zintegrowany programator oraz mikrokontroler RL78/G13. W układzie tym został zaimplementowano stos Wireless M-Bus zgodny ze standardem EN 13757-4:2103 i specyfikacją grupy OMS (Open Metering Group), zrealizowany przez firmę Stackforce. Stos programowy współpracuje z szeregowym interfejsem aplikacji i udostępnia w pełni funkcjonalny modem Wirelss M-Bus jako domyślny produkt fabryczny.

Każdy z zestawów „Connect It! – Wireless M-Bus” zawiera dwa komplety sprzętu, płytę CD ze stosem Wireless M-Bus i bibliotekami transmisji szeregowej, aplikację PC, schematy płytki, pliki w formacie Gerber, listę materiałową, podręcznik użytkownika i instrukcję uruchomienia.

Zestawy są dostępne u lokalnych przedstawicieli firmy Renesas Electronics. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie.

O autorze