LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Wyrafinowane interfejsy USB 3.0 firmy FTDI

 

Firma FTDI poszerza swoją ofertę o dwa nowe modele mostków USB 3.0-FIFO, pracujących z przepływnościami do 5 Gb/s, nazwane FT600Q i FT601Q. Są to pierwsze modele w nowej serii SuperSpeed, które dzięki 16- i 32-bitowym interfejsom równoległym mogą posłużyć do obsługi np. kamer i wyświetlaczy wysokiej rozdzielczości czy wielofunkcyjnych drukarek.

FT600Q dostępny jest w 56-pinowej obudowie QFN i wyposażony jest w 16-liniowy interfejs FIFO, a FT601Q, zamknięty w obudowie 76-pinowej, ma interfejs 32-liniowy. Oba układy obsługują do 8 punktów końcowych innych niż zarządzające (management endpoint). Endpointy są podłączane do konfigurowalnych buforów o długości 16 kB dla obu kierunków transmisji. Układy obłsugują tryby transmisji USB3.0 SuperSpeed (5Gbps), USB High Speed (480Mbps) oraz USB 2.0 Full Speed (12Mbps).

Oba układy obsługują dwa tryby, jeśli chodzi o interfejs FIFO tryb 254 FIFO i wielokanałowy, dając projektantom wybór. Tryb 254 FIFO ma prostsze protokoły, a tryb wielokanałowy – przeznaczony do bardziej wyrafinowanych zastosowań – obsługuje do czterech kanałów logicznych FIFO oraz struktury danych zoptymalizowane pod kątem wyższych przepływności.

Funkcja zdalnego wybudzania, w którą wyposażone są oba układy, pozwala szybko wyprowadzić kontroler USB hosta z trybu zawieszenia. Funkcja detekcji ładowarki daje natomiast urządzeniom peryferyjnym możliwość wykrycia wyższego natężenia prądu, co oznacza, że układ FT600 może rozpoznać podłączenie do dedykowanego portu ładowania (DCP) i przekazać sygnał pozwalający logice zewnętrznej przełączyć się w tryb ładowania. Układ może też skorzystać z możliwości dostarczania większej mocy, którą oferuje standard USB 3.0, i wciąż transmitować dane.

FT600Q i FT601Q mogą pracować w temperaturze od -40oC do 85oC. Aby dostosować się do projektów wykorzystujących wiele punktów końcowych, opracowana została nowa architektura sterownika, zoptymalizowana pod kątem wykorzystania pełnych możliwości systemu przy zachowaniu standardowego API D2xx. Sterowniki dostępne są dla systemów Windows, Linux i Mac OS. Układy dostarczane są z unikatowym numerem seryjnym USB.

Szczegółowe informacje o nowych układach FTDI można znaleźć na stronie firmy.

Dystrybutorem produktów FTDI w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

Tagi: FTDI, news, Soyter, USB