LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Transceivery radiowe dla platformy IQRF

 

Systemy platformy IQRF można rozwijać korzystając z siedmiu modeli transceiverów radiowych.

Transceiver module, w skrócie oznaczany TR, to niewielka płytka wyposażona w komplet układów potrzebnych do realizacji bezprzewodowej łączności w systemie IQRF. Jest to podstawowy komponent komunikacyjny w tym systemie, wykorzystywany także w routerach, bramach i innych bardziej zaawansowanych urządzeniach IQRF.

Transceivery oznaczane są numerami 52, 54, 55, 56, 58, 62 i 72. Wszystkie modele zbudowane są w oparciu o mikrokontroler PIC16LF1938, a modele TR-5xD mają też ten sam układ radiowy MRF49XA firmy Microchip. Wszystkie też pracują w tych samych pasmach ISM: 868 i 916 MHz, przy czym modele TR-52D i TR-56D są dostępne także w wersji na pasmo 433 MHz.

O trzech modelach transceiverów TR pisaliśmy już szczegółowo na naszej stronie. Mowa o: TR-52D, TR-72D oraz TR-58D-RJ.

Modele TR-5xD są podobne do siebie – różnią się przede wszystkim liczbą wyprowadzeń, wymiarami oraz obecnością lub brakiem stabilizatora LDO. Na pewno warto jednak zwrócić uwagę na najbardziej specyficzny, nie opisywany przez nas dotychczas model TR-62D. Nie pracuje on pod kontrolą systemu operacyjnego IQRF OS i nie używa autorskiego protokołu DPA, ale ma wbudowaną obsługę protokołu Wireless M-Bus w trybach S1, T1, S2 i T2 oraz konwerter interfejsów UART-Wireless M-Bus. Jako układ radiowy zastosowano w nim natomiast model SI4431 firmy Silicon Labs.

Wszystkie transceivery TR dostępne są w dwóch wariantach programowych: podstawowej TR i DCTR, która implementuje warstwę komunikacyjną protokołu DPA i pozwala na realizację łączności bezprzewodowej bardzo prosto, bez konieczności programowania. Jeśli chodzi o warianty sprzętowe, większość modeli dostępna jest w wersji z wbudowaną anteną PCB lub z gniazdem antenowym, a opcjonalnie dostępne są też wersje z czujnikiem temperatury.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie IQRF.

Dystrybutorem produktów IQRF w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.