Digital Core Design prezentuje IP Core zgodny z mikrokontrolerem Motorola MC68HC11K

Polska firma Digital Core Design wprowadziła na rynek rdzeń IP o nazwie  D68HC11K, w pełni kompatybilny z mikrokontrolerem 68HC11K firmy Motorola. Można go wykorzystać jako bezpośredni zamiennik takich układów jak: MC68HC11K0, MC68HC11K1, MC68HC11K4, MC68HC711K4, MC68HC11KS2 i MC68HC711KS2.

W konfiguracji standardowej rdzeń ma zintegrowane najważniejsze peryferia, w tym asynchroniczny interfejs szeregowy (SCI) oraz osobny, synchroniczny interfejs szeregowy (SPI). Główny, 16-bitowy licznik wyposażony jest w linie typu input capture oraz output compare, a także funkcję obsługi przerwań w czasie rzeczywistym. 8-bitowy akumulator impulsów potrafi zliczać zdarzenia zewnętrzne oraz wykonywać pomiary okresu zewnętrznych sygnałów. Właśnie te moduły oraz dodatkowe tryby pracy czynią rdzeń D68HC11K szczególnie atrakcyjnym w zastosowaniach motoryzacyjnych oraz w systemach zasilanych bateryjnie – twierdzi Jacek Hanke, prezes firmy DCD. Jednostka poszerzania pamięci (MEU), wyposażona w sześć linii adresu pozwala na obsługę do szesnastu banków pamięci po 32 kB w każdym z dwóch okien. Rozbudowa przestrzeni adresowej dzięki MEU może sięgnąć 1 MB.

Układ wyposażony jest też w obwody monitorujące i chroniące go przed błędami. Należy do nich między innymi Watchdog Computer Operating Properly (COP) zabezpieczający układ przed błędami oprogramowania i blok wykrywający niedozwolone kody operacji, wywołujący niemaskowalne przerwanie w razie błędu.

Mikrokontroler D68HC11K może być też wyposażony w sterownik przetworników A/C, pozwalający na wykorzystanie zewnętrznego przetwornika A/C przy pomocy standardowego oprogramowania. Sterownik sprawia, że zewnętrzny przetwornik jest widoczny dla układu tak samo, jak przetwornik wbudowany w oryginalnych mikrokontrolerach 68HC11K.

Nowy rdzeń firmy DCD można w pełni dostosować do potrzeb – jest dostarczany w konfiguracji spełniającej wymagania zamawiającego. Rdzeń jest wyposażony w zautomatyzowane środowisko testowe (testbench) z pełnym zestawem testów, pozwalające na łatwą weryfikację poprawności działania na każdym etapie projektowania układów typu System-on-Chip (SoC).

Na koniec warto zaznaczyć, że aby ułatwić debugowanie i walidację oprogramowania, mikrokontroler D68HC11K został wyposażony w obsługę DoCD – sprzętowego debuggera czasu rzeczywistego, pozwalającego analizować pracę całego SoC. W odróżnieniu od innych wbudowanych debuggerów, DoCD pozwala bezinwazyjnie analizować pracę działającej aplikacji. Potrafi wstrzymywać i wznawiać wykonanie instrukcji, a także pracować krokowo, dając przy tym możliwość zapisu i odczytu zawartości mikrokontrolera, włączając w to wszystkie rejestry, także te odpowiedzialne za zdefiniowane przez użytkownika peryferia, oraz pamięć danych i programu.

Dodatkowe informacje dostępne są tutaj

O autorze