Moduł ethernetowy Tibbo o wyjątkowo małych wymiarach

Specjalnością firmy Tibbo są moduły konwerterów Ethernet-port szeregowy. Wyjątkowym wśród nich produktem jest miniaturowy moduł EM500 o wymiarach zaledwie 18.5 x 16 x 6.5 mm.

EM500 oparty jest o układ scalony drugiej generacji (T2000), obsługuje port Ethernet 10/100BaseT typu auto-MDIX oraz jeden port szeregowy. Port ten pozwala na transmisje z przepływnością do 460800 b/s, obsługuje kontrolę parzystości i kodowanie/dekodowanie protokołu Wieganda oraz może pracować w trybie full- oraz half-duplex.

Moduł ma na pokładzie 512 kB pamięci flash przeznaczonej do przechowywania firmware’u oraz 200 bajtów pamięci EEPROM do przechowywania danych. Wyposażony jest też w 8 linii I/O ogólnego przeznaczenia, w tym dwie linie przerwań, linię do sterowania dedykowaną diodą LED sygnalizującą stan łącza oraz dwie linie sterujące opisanymi dalej diodami „dual-function LED”.

EM500 jest pierwszym i jak na razie jedynym członkiem rodziny MiniMo. Należące do niej moduły są pozbawione złącza ethernetowego typu RJ45, a ich wysokość i szerokość – zbliżone do wymiarów złącza pozwalają je montować bezpośrednio za jego tylną ścianką. Oznacza to, że wydłużając typowe złącze RJ45 o zaledwie 6.5 mm otrzymujemy funkcjonalne urządzenie.

Aby minimalizm posunąć jeszcze dalej, projektanci modułu EM500 zrezygnowali ze stosowania wymaganych do określania stanu urządzenia 4 diod sygnalizacyjnych, na rzecz dwóch, które same określają mianem „dual-function LEDs”. W rozwiązaniu tym stan modułu jest sygnalizowany za pomocą różnych schematów migania, a fizyczny stan łącza odzwierciedlają różne poziomy jasności.

EM500 przy pracy w trybie 100BaseT i zasilaniu napięciem 3.3 V pobiera 260 mA.

Stosując dodatkowo moduł GA1000 można rozszerzyć funkcjonalność modułu o łączność bezprzewodową Wi-Fi.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Dystrybutorem produktów Tibbo w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

O autorze