EM1001 – programowalna płytka z komunikacją Ethernet od firmy Tibbo

Firma Tibbo zaprezentowała nowy produkt w swojej ofercie – EM1001. Jest to płytka z komunikacją Ethernet, programowalna w językach BASIC i C.

Płytka EM1001 jest blisko związana z popularnym modułem EM1000. Oba rozwiązania mają te same możliwości, w tym port Ethernet 10/100BaseT, cztery porty szeregowe, wbudowaną pamięć Flash i EEPROM, a także zegar czasu rzeczywistego z opcjonalnym superkondensatorem na wypadek awarii zasilania. Sam moduł EM1000 do poprawnego działania wymaga podłączenia dodatkowych podzespołów. W przeciwieństwie do niego płytka EM1001 jest rozwiązaniem kompletnym, które zawiera regulowany zasilacz impulsowy pracujący w zakresie napięć od 3,3 do 12 V, złącze rozszerzeniowe, gniazdo RJ45 z magnesem i trzy diody LED sygnalizujące status pracy.

Jako zastosowanie płytki EM1001 firma Tibbo wskazuje urządzenia sieciowe produkowane w niewielkiej liczbie oraz projekty hobbystyczne.

Podobnie jak wszystkie programowalne urządzenia Tibbo, także płytka EM1001 współpracuje ze środowiskiem programistycznym Tiddo IDE (TIDE). Pozwala ono na tworzenie zaawansowanych aplikacji sieciowych w językach Tibbo BASIC, Tibbo C, a także łączenie obu naraz w jednym projekcie. Dostępne jest też gotowe oprogramowanie realizujące różne funkcje, takie jak łączność sieciowa TCP/IP, komunikacja Wi-Fi (płytka EM1001 wyposażona jest w złącze dedykowane dla modułu Wi-Fi GA1000), obsługa wyświetlacza LCD i wiele innych. Debugowanie odbywa się bezpośrednio przez łącze Ethernet i nie wymaga dodatkowych urządzeń.

O autorze