Nowe, wielosystemowe moduły 2/3/4G firmy Quectel

 

Firma Quectel wprowadza do oferty nowy wielosystemowy moduł komunikacyjny obsługujących standardy GSM/GPRS/EDGE, UMTS/HSPA+ oraz LTE, a także nawigację GNSS, nazwany EC20.

Moduł jest uzupełnieniem rodziny kompatybilnych ze sobą modeli M10 (2G), UC15 (3G) i UC20 (3.5G) o standard LTE. Implementuje on normę 3GPP E-UTRA rel. 9 i cechuje się maksymalną przepływnością 100 Mb/s w łączu w dół i 50 Mb/s w łączu w górę. Nowy modem jest kompatybilny wstecz z istniejącymi sieciami EDGE i GSM/GPRS, zapewniając łączność nawet na terenach pozbawionych zasięgu 3G i 4G. W zależności od regionu świata i wykorzystywanych tam częstotliwości, moduł został wypuszczony w kilku wersjach.

Moduł EC20 obsługuje technikę wieloantenową MIMO (Multiple Input Multiple Output) 2×2, w której dwa strumienie danych przesyłane są z dwóch anten nadawczych do dwóch anten odbiorczych, co dodatkowo zwielokrotnia przepustowość systemu. Co więcej, moduł EC20 obsługuje nie tylko szybką transmisję bezprzewodową danych, ale też jest wyposażony w wielokonstelacyjny, czuły odbiornik GPS+GLONASS.

Możliwości stosowania nowych modułów Quectel są teraz rozszerzone dzięki bogatemu zestawowi protokołów internetowych, standardowych interfejsów (USB USIM, UART, PCM, NETLIGHT) oraz funkcji. Sterowniki USB 2.0 High-Speed dostępne są dla systemów Windows XP/Vista/7/8/8.1, Linux oraz Android).

Moduł ma footprint i wymiary (32 x 29 x 2.3 mm) znane z modelu UC20, co ułatwia migrację systemu z rozwiązań UMTS/HSPA+ do LTE. Dodatkowo moduł pozwala na zaprojektowanie uniwersalnego footprintu z modułami M10 (2G) oraz UC15 (3G), zapewniając pełną elastyczność w wyborze rozwiązania o wymaganej technologii przy posiadaniu zaledwie jednego typu PCB. EC20 waży 4.9 g i może pracować w temperaturze od -40°C do +85°C.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze