Nowości wśród flagowych sterowników PLC Panasonic

Firma Panasonic zwiększa możliwości rodziny sterowników FP7 wprowadzając kasety funkcyjne służące do realizacji analogowych systemów pomiarowych, w tym mierzących temperaturę.

FP7 to rozbudowana rodzina modułów PLC, obejmująca jednostki CPU, zasilające, interfejsowe, licznikowe i określające położenie, a także zestaw dodatkowych kaset rozszerzających (komunikacyjnych i funkcyjnych) oraz jednostek rozszerzających, pozwalających na budowanie systemów kaskadowych.

Nowe kasety w rodzinie FP7, służące do obsługi sygnałów analogowych, to AFP7FCAD2 (dwukanałowe wejście analogowe), AFP7FCA21 (dwukanałowe wejście analogowe i jeden analogowy kanał wyjściowy) oraz AFP7FCTC2 (dwa kanały wejściowe do obsługi termopar).

Nowe kasety funkcyjne zaprojektowano z myślą o złożonych i wymagających aplikacjach: wyposażone są one w wejścia/wyjścia analogowe o rozdzielczości 16 b, częstotliwości próbkowania 40 kHz na kanał i bardzo dużej dokładności (max. ±0,05% F.S. dla AFP7FCTC2 oraz max. ±1% F.S. dla AFP7FCAD2 i AFP7FCA21).

Dla celów pomiaru temperatury Panasonic oferuje dwa nowe typy jednostek RTD współpracujących z termoparami. Jednostka AFP7TC8 wyposażona jest w 8 izolowanych wejść i obsługuje 10 typów termopar (K/J/T/N/R/S/B/E/PLII/WRe5-26), a jednostka AFP7RTD8, także ośmiokanałowa, obsługuje trzy typy rezystancyjnych detektorów temperatury (Pt100/JPt100/Pt1000). Obie cechują się rozdzielczością 0.1 stopnia.

Szczegółowe informacje o sterownikach FP7 można znaleźć na stronie producenta.

Dystrybutorem produktów Panasonic w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

O autorze