Papryczka zamiast malinki – niewielki komputer chiliboard polskiej produkcji

Na rynku ukazał się produkt przypominający mini-komputer Raspberry Pi, produkowany przez polską firmę Grinn. Po borówce (MobBerry), bananie (Banana Pi) i paru niezwiązanych z owocami nazwach (np. HummingBoard) przyszedł czas na papryczkę chili. Podobieństwo wynikające z konwencji nazewnictwa jest jednak tylko pozorne…

Już pierwszy rzut oka na chiliboard przywodzi na myśl rozwiązanie z malinką. Do dyspozycji jest port ethernetowy, złącze USB i slot na kartę microSD. Uwagę zwraca obecność tradycyjnego gniazda zasilania, bardzo licznie wyprowadzonych pinów, a także złącza oraz układu ładowania baterii litowo-jonowych. Brak jest natomiast silnego układu graficznego i wyjścia HDMI. W wersji Premium możemy liczyć na możliwość zasilania z portu microUSB, port szeregowy i złącze wyświetlacza TFT. Producent wykorzystał na płytce mikroprocesor firmy Texas Instruments AM3352 o taktowaniu 600 MHz lub AM3354 o taktowaniu 1GHz i ze wsparciem akceleracji graficznej. Rdzeniem tego procesora jest ARM Cortex-A8.

Liczba wyprowadzonych pinów nabiera sensu po uważnym przejrzeniu strony chiliboard.org. Producent planuje zaoferować użytkownikom płytki rozszerzeniowe mocowane do głównej płytki. Na razie dział „Sandwiches for chiliboard” pozostaje pusty, choć w przygotowaniu jest aż 17 takich projektów. Będą to głównie rozwiązania rozwijające chiliboard o dodatkowe interfejsy komunikacyjne jak np. GSM, UMTS, WIFI, Bluetooth, a także odbiorniki GPS/GNSS.

Co znacząco odróżnia chiliboard od Raspberry Pi to fakt, że jest ona adresowana do osób poszukujących platformy do rozwijania produktu na masową skalę, raczej do zastosowań przemysłowych, a nie dla elektroników-amatorów, zamierzających opracować pojedynczy projekt. Wskazuje na to sugerowana możliwość łatwego przejścia na produkcję masową przy pomocy modułu chiliSOM – producentowi przyświeca hasło „Projektuj z chiliboard, produkuj z chilisom”. SOM to system-on-module, czyli pojedynczy, silnie zintegrowany moduł o właściwościach zwykłego komputera, często ze standardowym złączem (np. SODIMM) pozwalającym wpiąć go w szynę ogólnego przeznaczenia. W przypadku chiliSOM moduły zamknięto w w lutowanej do PCB obudowie LCC. Dedykowanie płytki potwierdza także fakt, że układy AM335x zastosowane w chiliboard mają możliwość m.in. obsługi przemysłowych protokołów EtherCAT i PROFIBUS. To właśnie rozwiązanie chiliSOM zapewnia końcowemu produktowi konkurencyjność ceny, a także największą elastyczność związaną z wyborem konfiguracji sprzętowej.

Oczywiście komputer chiliboard można także wykorzystać do pojedynczego projektu. Producent gwarantuje stałą cenę komputera niezależnie od wielkości zamówienia. Komputer jest już dostępny u dystrybutora – firmy Soyter.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze