NFC handover w modułach Bluetooth Stollmanna

Począwszy od wersji 1.502,  firmware dla modułów BlueMod+SR umożliwia zapis i odczyt dynamicznych tagów NFC, które można wykorzystać do „dotykowego” parowania połączenia Bluetooth. Jest to funkcja powszechnie dostępna w najnowszych smartfonach.

Koncepcja tzw. NFC handover pozwala wykorzystać niskoprzepustowe i niskozasięgowe, ale za to wygodne i bezpieczne połączenie NFC do zestawienia połączenia wykorzystującego technologię o wyższej przepustowości i zasięgu, na przykład Bluetooth lub Wi-Fi. Zamiast uwierzytelniać połączenie przy pomocy hasła lub numeru PIN wystarczy zbliżyć do siebie urządzenia z interfejsem NFC na wymaganą odległość (do ok. 4 cm).

Moduły BlueMod+SR udostępniają zarówno technologię Bluetooth Classic (zasięg do 100m, przepustowość do ok. 300 kbit/s) jak i Bluetooth Low Energy (zasięg powyżej 100m, przepustowość do 50 kbit/s, niski pobór energii – ok. 15 mA).  Możliwe jest użycie wbudowanej anteny lub podłączenie anteny zewnętrznej. Maksymalna moc wyjściowa wynosi +7 dbm a maksymalny zasięg w przypadku braku przeszkód to 100 m.

Do przesyłania danych do modułu służą interfejsy SPP (Serial Port Profile) lub Terminal I/O profile, w zależności od wybranej technologii komunikacji bezprzewodowej. Konfiguracja następuje przy wykorzystaniu znanego zestawu komend AT. Moduł obsługuje tagi NFC NXP NT3H1101 i NT3H1201

Dzięki małym rozmiarom (17x10x2,6 mm) moduł można z łatwością zamontować na płytce PCB.

Szczegółowe informacje można znaleźć tu.

Dystrybutorem produktów Stollmann w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

O autorze