DDR4 „BLADE” od Apacer umożliwia przetaktowanie do 3300 MHz

 

Firma Apacer, znana z produkcji wysokiej klasy modułów pamięci komputerowej, zaprezentowała nowy produkt, który umożliwi fanom overclockingu konfigurację częstotliwości działania układu nawet do 3300 MHz.

Agresywny design plastyczny układu (kość przypomina wojskowy nóż, z charakterystycznym ząbkowanym ostrzem) a także czarno-czerwona kolorystyka nie pozostawiają złudzeń – „BLADE” to najwyższej klasy układ pamięci pozwalający na ekstremalne osiągi. Charakterystyczne „ząbki” mają także istotne znaczenie dla rozpraszania ciepła generowanego w układzie po przetaktowaniu.

Pamięć DDR „BLADE” jest kompatybilna z najnowszymi chipsetami Intel X99 i procesorami Haswell-E. Producentami płyt głównych opartych o ten chipset są m.in. ASUS, GIGABYTE, ASRock i MSI. Sam fakt zastosowania pamięci DDR4 zwiększa wydajność i przepustowość o około 50% względem osiągów układów DDR3. Przetaktowywanie zegara można przeprowadzić z wykorzystaniem technologii Intel XMP 2.0, co czyni je niezmiernie łatwym.

Kości pamięci DDR4 „BLADE” oferowane są w rozmiarze 4GB lub 8GB a chipset X99 pozwala na połączenie do 64 GB pamięci na raz. Daje to spore możliwości przy odtwarzaniu najnowszych gier 3D czy w wieloprocesorowym przetwarzaniu danych. Podstawowa częstotliwość działania układu to 2400 MHz i można zwiększać ją krokowo do: 2666, 2800, 3000, 3200 lub 3300 MHz.

Warto zdawać sobie sprawę, że przetaktowanie układu oprócz zwiększenia szybkości jego działania wiążę się też z negatywnymi efektami. Należy upewnić się, że możliwe jest odprowadzenie generowanego ciepła i pamiętać, że w warunkach zwiększonej efektywności następuje szybsze zużycie układu. Przetaktowanie pamięci ma też sens jedynie gdy dysponujemy wystarczająco szybkim procesorem i wykonujemy operacje wymagające szybkiego dostępu do danych przechowywanych w pamięci.

Moduły pamięci „BLADE” mają wkrótce być dostępne w sprzedaży.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

 

O autorze