LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Ranking top 10 firm półprzewodnikowych pod względem wydatków na badania i rozwój

Cechą wyróżniającą przemysł półprzewodnikowy jest ciągły oraz intensywny rozwój technologii. Z tego powodu firmy z tej branży utrzymują wysokie wydatki na badania i rozwój (R&D), które są kluczowe dla zachowania wysokiej pozycji na rynku.

Firma IC Insights przygotowała ranking 10 firm półprzewodnikowych, które przeznaczyły najwięcej środków finansowych na badania i rozwój w 2014 roku. Pięć firm pochodzi z USA, trzy z rejonu Azji i Pacyfiku, jedna z Europy i jedna z Japonii. Na liście znajduje się pięciu producentów, czterech dostawców bez własnych linii produkcyjnych i operator fabryki TSMC.

Intel przebił wszystkie firmy pod względem wydatków na badania w 2014 roku, odpowiadając za 36% nakładów 10 największych firm i 21% wszystkich wydatków przeznaczonych na badania nad półprzewodnikami w skali świata, które w sumie wyniosły 56 miliardów dolarów.

Dostawca układów scalonych Qualcomm utrzymuje na liście drugą pozycję, na której znalazł się w 2012 roku. Qualcomm wykazuje największy procentowy wzrost wydatków na badania spośród wymienionych firm, w 2014 wyniósł on aż 62%.

Dostawcy nie posiadający fabryk: Nvidia, Qualcomm i Broadcom przeznaczyły największe kwoty w stosunku do uzyskanej sprzedaży – odpowiednio 31,3%, 28,5% oraz 28,2%.

TSMC zwiększyło wydatki na R&D o 15% w 2014 roku, dzięki czemu firma przesunęła się o dwie pozycje w rankingu i zajmuje miejsce 5. Było to możliwe, ponieważ Toshiba i ST obniżyły wydatki na badania. TSMC znalazło się w gronie 10 przedsiębiorstw wydających najwięcej na badania w roku 2010. Firmy Micron i MediaTek także przesunęły się wyżej w rankingu. MediaTek znalazł się w nim po raz pierwszy dzięki przejęciu tajwańskiego dostawcy układów MStar na początku 2014 roku – ranking uwzględnia łączny wynik obu firm.

Pięć firm półprzewodnikowych wydało ponad miliard dolarów na badania w 2014 roku, mimo to znalazło się poza rankingiem. Są to: Texas Instruments (1,36 mld), SK Hynix (1,33 mld), Marvell (1,18 mld), AMD (1,06 mld) i Avago (1,00 mld).

Autor: IC Insights
Tagi: news