Graficzny interfejs projektowania dla FTDI EVE

Firma FTDI Chip, producent układu EVE (Embedded Video Engine) obsługującego jednocześnie grafikę, dźwięk i panel dotykowy, zaprezentowała interesujące rozszerzenie swojej oferty: EVE Screen Designer, który pozwoli na zaprogramowanie układu przy zastosowaniu graficznego interfejsu użytkownika.

Głównym założeniem EVE jest uproszczenie projektowania urządzeń z panelem dotykowym. Aby powstało takie urządzenie należy połączyć układ graficzny z panelem dotykowym, układem dźwiękowym, sporą ilością pamięci dla większych rozdzielczości ekranu a często także zaawansowanym mikrokontrolerem zdolnym obsłużyć te wszystkie wyspecjalizowane układy. Inżynierowie FTDI Chip wpadli na pomysł integracji wszystkich tych funkcji w jednym układzie, konfigurowanym poprzez interfejs SPI lub I2C. Rzecz jasna wiąże się to z kompromisami w kwestii projektowania interfejsu, ale bezsprzecznie upraszcza projekt i przyspiesza jego powstanie.

Od teraz, oprócz powyższych zalet EVE będzie można także bardzo łatwo zaprogramować, a właściwie „skonfigurować”, gdyż umiejętność programowania nie będzie już potrzebna. Graficzna aplikacja, dostępna za darmo na stronie FTDI, pozwoli łatwo zaprojektować interfejs HMI (Human Machine Interface) wyświetlany na ekranie panelu dotykowego oraz obsłużyć interakcję z użytkownikiem. Do dyspozycji projektanta dostępne są podstawowe elementy takie jak koła i prostokąty, jak również obfity zestaw widgetów takich jak przyciski, listy, zegary, wskaźniki, suwaki, pola tekstowe itd. Każdy z nich można modyfikować, nadając mu odpowiednie położenie, kolor, rozmiar lub czcionkę. Zaprojektowany interfejs można wyeksportować do pliku tekstowego, zawierającego tzw. „display list”. Jest to zbiór obiektów, znanych układowi EVE, zajmujący 8kB pamięci. Dzięki wykorzystaniu podejścia obiektowego, tak mała ilość pamięci wystarczy aby opisać cały interfejs użytkownika. Oczywiście ceną jest mniejsza dowolność w projektowaniu i konfiguracji, ale zysk na czasie projektowania i wykorzystaniu pamięci często ma większe znaczenie.

Na stronie FTDI Chip można dowiedzieć się więcej zarówno o FTDI EVE jak też o nowej graficznej aplikacji do jego obsługi.

Dystrybutorem produktów FTDI w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze