Jak podłączyć port szeregowy do urządzeń mobilnych? Konwerter μUSB-RS232

 

Większość urządzeń mobilnych posiada tylko jedno wyjście – port micro USB. Do pewnych zastosowań ta uniwersalna magistrala może jednak nie wystarczyć…

Użytkownicy urządzeń wymagających portów szeregowych przyzwyczaili się już do tego, że aby podłączyć je do nowoczesnych komputerów, konieczny jest konwerter z powszechnie stosowanego portu USB, ponieważ złącze szeregowe RS232, ze względu na niską przepustowość i duży rozmiar jest  już dość rzadko spotykane. Konwertery USB-RS232 są tanie i łatwe do znalezienia. Urządzenia mobilne (tablety, smartfony) są jednak standardowo wyposażone w mniejsze gniazdo mikro USB, niekompatybilne z typowym złączem USB typu A, stosowanym w komputerach. Na szczęście jednak istnieją także konwertery mikro USB-RS232.

Takim konwerterem jest  Multi-1 / ?USB RS232. Urządzenie pozwala korzystać z portu mikro USB w smartfonie lub tablecie tak, jakby to był port szeregowy. Do prawidłowego działania konieczne jest zainstalowanie aplikacji „FTDI UART Terminal App” dostępnej za darmo w sklepie Google. Do pracy z systemem Windows może być konieczne zainstalowanie dodatkowych sterowników dostępnych tu.

Urządzenie zabezpieczone jest przez wyładowaniami elektrostatycznymi do 15 kV. Na obudowie widoczne są dwie diody LED sygnalizujące transfer w obu kierunkach. Dane można przesyłać z prędkością do 921,6 kbps. Pobór energii przez urządzenie to maksymalnie 180 mA przy 5V napięcia zasilania z USB.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze