Panasonic prezentuje liniową diodę UV do sieciowania polimerów

Duże, energochłonne i kłopotliwe ze względu na systemy chłodzenia lampy do sieciowania polimerów promieniowaniem ultrafioletowym mogą odejść do przeszłości. Panasonic chce zastąpić je kompaktowymi, podłużnymi diodami LED UD40.

Naświetlanie promieniami UV stosuje się w wielu gałęziach produkcji do zespalania powierzchni polimerowych z innymi warstwami: drewnem, metalem lub innymi polimerami. Najbardziej rozpowszechnionym obecnie narzędziem do sieciowania polimerów są lampy naświetlające promieniowaniem UV. Mają one jednak pewne wady: są bardzo energochłonne a do odprowadzania ciepła niezbędne są zaawansowane systemy, często wykorzystujące chłodzenie cieczą.

W diodach UV UD40 oferowanych przez firmę Panasonic, w jednej podłużnej obudowie znajdzie się dioda LED, o wiele mnie awaryjna i energochłonna od tradycyjnych lamp (stąd popularność diod LED m.in. w motoryzacji). Oczekiwana żywotność to ok 15000 godzin pracy. Dzięki niskiej energochłonności oraz wydajnemu systemowi chłodzenia powietrzem zaoszczędzono wiele miejsca w obudowie znacząco redukując jej rozmiar w porównaniu z wykorzystywanymi obecnie lampami. Wielkość obudowy to 142 mm wysokości i 50 mm szerokości, długość natomiast można wybrać z zakresu od 159 mm do 549 mm. Panasonic wychodzi naprzeciw zróżnicowanym wymaganiom swoich klientów oferując 6 różnych długości urządzenia.

Silne ukierunkowanie promieniowania UV pozwoliło na osiągnięcie bardzo dużego natężenia mocy, które przy odległości 10 mm od źródła wynosi 4600 mW/cm2. Jest to o wiele więcej niż w przypadku tradycyjnych lamp UV. Dodatkowo, możliwe jest naświetlanie bardziej oddalonych obiektów – zwiększenie odległości do 30 mm skutkuje spadkiem mocy promieniowania do 2600 mW/cm2. Diody mogą wytwarzać promieniowanie o długości od 365 nm do 385 nm, co wpływa na osiągane przez nie parametry pracy.

Wygląda na to, że w procesie sieciowania polimerów promieniowaniem UV nadchodzi prawdziwa rewolucja. Ze szczegółami różnych wariantów diod oferowanych przez firmę Panasonic można zapoznać się na oficjalnej stronie produktu.

Dystrybutorem produktów Panasonic w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze