Platforma „Stream it!” do kodowania wideo i strumieniowania w czasie rzeczywistym

Firma Renesas Electronics Europe przedstawiła zestaw „Stream it!”, kompletną platformę testową dla kodowania sygnału wideo w standardzie H.264 i strumieniowania w czasie rzeczywistym. Platforma obejmuje sprzęt, oprogramowanie i programy demonstracyjne, które pozwolą rozpocząć projektowanie niedrogich systemów monitoringu, domofonów z funkcją wideo, systemów kontroli dostępu i wykrywania intruzów.

Nowy zestaw firmy Renesas pozwala projektantom zaawansowanych systemów multimedialnych i systemów bezpieczeństwa na tworzenie skalowalnych systemów. Zestaw ułatwia szybkie wprowadzenie produktów na rynek, zmniejszenie liczby elementów oraz powierzchni zajmowanej na PCB. Platforma „Stream it!” zawiera demonstrację kodowania i strumieniowania H.264 oraz dwa inne przykłady użycia strumieniowania. Projektantom przemysłowych systemów czujnikowych lub systemów automatyki mieszkaniowej zestaw „Stream it!” może służyć do rejestracji statusu czujników i udostępniania tych danych na serwerze sieciowym. Zastosowanie użytkowe zestawu obejmuje strumieniowanie plików mp3 z radia internetowego, ich dekodowanie oraz odtwarzanie na słuchawkach.

W zestawie znajduje się gotowa demonstracja strumieniowania wideo. Matryca CMOS kamery jest dołączona do rejestratora Capture Engine Unit mikroprocesora RZ/A1L i rejestruje wideo w formacie YUV. Strumień wideo jest następnie kodowany przy użyciu technologii H.264 z szybkością do 40 klatek na sekundę. Pakiety RTP są przesyłane pod kontrolą systemu FreeRTOS z wykorzystaniem stosu UDP/IP i odtwarzane na komputerze PC za pomocą aplikacji VLC player.

Poza układem z rodziny RZ/A zestaw zawiera koder/dekoder H.264 opracowany przez Consilient Technologies, jak również serwer sieciowy i strumieniowanie multimediów zrealizowane przez Oryx-embedded.

Zestaw zawiera płytkę „Stream it!”, moduł kamery, kompilator, debugger, środowisko programistyczne (IDE) i programy demonstracyjne – wszystko, czego inżynierowie potrzebują, aby rozpocząć projektowanie systemów strumieniowania wideo i systemów bezpieczeństwa. Zestaw oznaczony symbolem YSTREAM-IT-RZ jest już dostępny do zamówienia u dystrybutorów firmy Renesas. Szczegółowy opis platformy znajduje się na stronie produktu.

Kontakt do przedstawiciela Renesas Electronics w Polsce: Maciej.Michna@renesas.com

O autorze