System identyfikacji odcisków palców na FT4222H – nowe demo FTDI

 id_7971

FT4222H to układ pośredniczący między protokołami SPI/I2C a USB 2.0. Firma FTDI znalazła dla niego bardzo ciekawe zastosowanie i zaprezentowała je w postaci aplikacji demonstracyjnej.

W dobie coraz powszechniejszego wykorzystywania technologii autoryzacji biometrycznej pomysł FTDI jest bardzo trafiony. Aplikacja zakłada wykorzystanie czytnika linii papilarnych FPC1011F3, wyposażonego w interfejs SPI oraz dowolnego smartfona z systemem Android, obsługującego interfejs USB 2.0 i framework J2xx. Umieszczony pomiędzy nimi układ FT4222H pozwoli na przesył danych z prędkością 28 Mbps. Framework J2xx udostępnia liczne interfejsy aplikacji (API) pozwalające na obsługę niskopoziomowych funkcji protokołu USB 2.0 Wystarczy skompilować J2xx z aplikacją użytkownika aby móc obsługiwać czytnik linii papilarnych za pośrednictwem FT4222H.

Układ FT4222H do działania wymaga jedynie podłączenia kryształu o częstotliwości 12 MHz, oferowany jest w 32-pinowej obudowie QFN i można go zasilać napięciem 1,8/2,5V lub 3,3V. Do zapisania informacji producenta posłuży wbudowana pamięć jednokrotnego zapisu o pojemności 128 bitów. Wspomniana już prędkość przesyłu danych po szynie SPI wynosi do 28 Mbps dzięki obsłudze częstotliwości zegara taktującego dane o częstotliwości do 30 MHz. Interfejs można skonfigurować jako master lub slave. Protokół  I2C  jest zgodny ze specyfikacją w wersjach 2.1 i 3.0. Obsługiwane są prawie wszystkie tryby prędkości od standardowego 100 kbps do bardzo szybkiego (High-Speed) 3,4 Mbps.

Dzięki wykorzystaniu łatwego w obsłudze frameworku J2xx, programiści i elektronicy zyskują przydatną i prostą w konfiguracji aplikację demonstracyjną. Szczegółowy jej opis, więcej informacji o układzie a także opisy innych ciekawych aplikacji można znaleźć na stronie produktu.

Dystrybutorem produktów FTDI w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze