LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Konwerter FTDI z USB na SPI/I2C w systemie sterowania oświetleniem LED

ft4222h lighting

W dobie szybko rosnącej popularności diod LED firma FTDI postanowiła zaprezentować możliwości układu FT4222H na przykładzie systemu sterowania oświetleniem.

Układ FT4222H pozwala na konwersję danych z magistrali USB do standardu SPI lub I2C. Nowa aplikacja demonstracyjna, dostępna na stronie FTDI, przybliża możliwości układu w ciekawy i nowatorski sposób. Jej założeniem jest wykorzystanie konwertera do połączenia typowego komputera osobistego, wyposażonego w złącze USB z układem przełączającym diody LED, wyposażonym w interfejs SPI. W tej sytuacji można sterować bardzo niskopoziomowym urządzeniem, pisząc prostą aplikację w dowolnym języku programowania i na dowolnym systemie operacyjnym, który obsługują komputery klasy PC.

Oprócz obsługi interfejsu SPI z szybkością do 28 Mbps, układ FT4222H może także przetłumaczyć dane z szyny USB na interfejs I2C w wersji 2.1 i 3.0. Dwuliniowy protokół przesyła dane w tempie do 3,4 Mbps. Obudowa układu to 32-pinowy standard QFN. Do pracy potrzebne jest jedynie zasilanie napięciem 1,8/2,5V albo 3,3V oraz zewnętrzny kryształ taktujący o częstotliwości pracy 12 MHz. Ciekawostką jest umieszenie w układzie wewnętrznej 128-bitowej pamięci jednokrotnego zapisu, z myślą o konfiguracji końcowego produktu oraz wyposażenie układu w możliwość wykrywania silnego źródła zasilania, co umożliwia ewentualne ładowanie baterii przez USB.

Sterowanie systemem oświetlenia to tylko kropla w morzu zastosowań układu FT4222H. Więcej informacji można uzyskać na oficjalnej stronie produktu.

Dystrybutorem produktów FTDI w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

Autor: soyter