Rewolucyjna platforma firmy Renesas Electronics przyspiesza innowacje i rozwój projektów w dziedzinie IoT i aplikacji przemysłowych

Renesas Electronics zaprezentował platformę Renesas Synergy™. Dzięki rozwiniętemu oprogramowaniu skraca ona czas pracy nad projektem oraz całkowity koszt rozwoju aplikacji poprzez usunięcie problemów, jakie napotykają inżynierowie pracujący nad projektami dla rosnącego rynku Internetu Rzeczy (IoT) oraz aplikacji przemysłowych. Platforma Renesas Synergy umożliwia to dzięki innowacyjnemu podejściu do procesu projektowania produktu, pozwalając inżynierom na rozpoczęcie rozwoju oprogramowania na poziomie API, tym samym zostawiając im więcej czasu na wdrożenie innowacji i cech wyróżniających produkt końcowy.

Zespoły projektowe spędzają mnóstwo cennego czasu przeznaczonego na rozwój produktu na pisaniu oprogramowania strukturalnego od nisko poziomowych sterowników po rozbudowane stosy komunikacyjne kończąc.” – tłumaczy Ali Sebt, wiceprezes Renesas Electronics Corporation. „Umożliwiając inżynierom rozpoczęcie projektu od poziomu API oraz oferując system czasu rzeczywistego bez konieczności budowania nisko poziomowej struktury oprogramowania, platforma Renesas Synergy przyspiesza proces projektowania, zachęca do innowacji i tym samym umożliwia wyróżnienie się na rynku.

Platforma Renesas Synergy

Platforma Synergy integruje kwalifikowane oprogramowanie wraz z nową rodziną mikrokontrolerów i ekosystemem narzędzi oraz systemem wsparcia w jedną skalowalną i bezpieczną platformę. Zawiera prawa licencyjne umożliwiające rozwój oprogramowania dla nieograniczonej liczby produktów końcowych. Nie ma konieczności zakupu komercyjnych systemów czasu rzeczywistego (RTOS), stosów (TCP/IP, USB), systemów plików, graficznych interfejsów użytkownika i powiązanych narzędzi projektowych – wszystko to wchodzi w skład platformy Synergy. Jako, że platforma ta jest w pełni zintegrowanym produktem a nie osobno dostarczanymi komponentami sprzętu i oprogramowania, Renesas dostarcza zarówno wsparcie techniczne jak i licencje dla Synergy. Redukuje to koszt i czas poświęcany na uruchomienie oprogramowania w porównaniu z sytuacją, gdy sprzęt i oprogramowanie dostarczane jest przez różnych producentów.

Główne elementy platformy Renesas Synegry

Pakiet Renesas Synergy Software Package

Platforma wykorzystuje kwalifikowane oprogramowanie zagnieżdżone w MCU, przetestowane zgodnie ze standardami rynkowymi i zapewnioną kompatybilnością w całej rodzinie mikrokontrolerów Synergy. Zestaw firmware nazwany Synergy Software Package (SSP) zawiera oprogramowanie X-Ware™ firmy Express Logic. W skład X-Ware wchodzą: zaawansowany system czasu rzeczywistego ThreadX® wraz ze stosami komunikacyjnymi TCP/IP NetX™ (IPv4) oraz NetX DUO™ (IPv4/IPv6) oraz USBX™ dla USB Host/Device/OTG, FileX® dla systemu plików kompatybilnego z MS-DOS a także biblioteka graficzna GUIX™. Oprogramowanie to jest zintegrowane w strukturze narzędzi programowych Renesas i zoptymalizowane do użycia z mikrokontrolerami Synergy. Zgodne jest również ze standardem opisującym procesy cyklu życia oprogramowania IEC/ISO/IEEE-12207. Oprogramowanie jest sprzedawane, utrzymywane oraz wspierane przez firmę Renesas, która gwarantuje, że będzie ono funkcjonować wg dostarczonej specyfikacji.

Mikrokontrolery Renesas Synergy

Wraz z platformą Synergy Renesas prezentuje nową, bogatą rodzinę mikrokontrolerów z rozbudowanymi możliwościami dotyczącymi wydajności obliczeniowej, oszczędności energii, bezpieczeństwa, kryptografii, interfejsów komunikacyjnych oraz graficznych. Cała rodzina to szeroki wybór układów dla aplikacji IoT poczynając od niewielkich mikrokontrolerów do urządzeń zasilanych bateryjnie po rozbudowane urządzenia komunikacyjne i z interfejsem graficznym.

Narzędzia i zestawy projektowe Synergy

Środowisko projektowe oparte na Eclipse (integrated solution development environment – ISDE) jest dostępne z kompilatorami GCC lub od IAR Systems. Dostępne jest również oprogramowanie do tworzenia graficznego interfejsu użytkownika GUIX™ Studio oraz narzędzie do analizy w czasie rzeczywistym TraceX®. Klienci mogą zacząć rozwój swojego projektu wraz z zakupem zestawu startowego lub rozwojowego dostępnego dla każdej z serii rodziny mikrokontrolerów Synergy. Renesas oferował będzie również zestawy będące przykładami konkretnych produktów komercyjnych. Dzięki nim klienci będą w łatwy sposób, poprzez modyfikację projektu, dopasować go do swoich wymagań.

Galeria Renesas Synergy

Renesas dostrzegł potrzebę inżynierów pracujących nad projektami IoT, aby mieć dostęp do dodatkowych elementów oprogramowania działających na zasadzie „plug-and-play”, co skraca czas rozwoju całego projektu. Renesas Synergy Gallery to umieszczona w sieci galeria oprogramowania od różnych dostawców, która rozszerza funkcjonalność standardowego pakietu firmware. Klienci będą mogli przeglądać i pobierać elementy oprogramowania kompatybilne z pakietem Synergy Software Package (SSP) dla specjalizowanych zadań jak nietypowe stosy komunikacyjne, algorytmy czy usługi związane z bezpieczeństwem.

Wsparcie dla Renesas Synergy

Wszystkie komponenty platformy Synergy są wspierane bezpośrednio przez firmę Renesas, dzięki czemu klienci będą mieli jeden adres do kontaktu w sprawie rozwoju oprogramowania i sprzętu. Ta zunifikowana struktura wsparcia eliminuje problem, w którym różni dostawcy sprzętu i oprogramowania przerzucają się odpowiedzialnością za problemy z kompatybilnością. Usługa ta będzie dostarczana bez dodatkowych kosztów. Firma Renesas gwarantuje działanie platformy Synergy według specyfikacji, będzie dostarczać regularne aktualizacje oraz odpowiadać na zapytania poprzez swoją sieć sprzedaży.

Dostępność

Wybrani klienci w chwili obecnej sprawdzają możliwości platformy Synergy, natomiast szeroka dostępność pierwszych produktów planowana jest na ostatni kwartał 2015 roku.

Więcej informacji

Po regularne aktualizacje dotyczące statusu rozwoju platformy Synergy firma Renesas zaprasza na stronę renesassynergy.eu.

O autorze