Najmniejszy System-on-Module z czterordzeniowym procesorem ARM Cortex-A9

Najnowszy moduł firmy Variscite DART-MX6 jest tylko wielkości kciuka, ale ma możliwości obliczeniowe i funkcjonalność małego komputera lub smartfonu.

Na płytce o rozmiarach zaledwie 20 mm x 50 mm x 4 mm oprócz wydajnego procesora firmy Freescale (i.MX 6 taktowanego zegarem o częstotliwości 800 MHz), zmieszczono wszystkie niezbędne do samodzielnej pracy peryferia: 1 GB pamięci podręcznej LP-DDR2, kartę pamięci eMMC, moduł Wi-Fi obsługujący standardy a/b/g/n (opcjonalnie zdolny także do obsługi technologii MIMO), energooszczędny moduł Bluetooth 4.0, dekoder video o rozdzielczości 1080p, akcelerator graficzny, a także szereg wyprowadzeń: od cyfrowych standardów przesyłania obrazu (HDMI, LVDS), przez protokoły komunikacyjne (SPI, I2C), aż po wejścia i wyjścia audio. DART-MX6 w pełni zasługuje na miano rozwiązania typu SoC (System-on-Module).

Dzięki niskiemu zużyciu energii i miniaturowym rozmiarom moduł świetnie sprawdzi się w mobilnych urządzeniach wbudowanych. Niemałe możliwości obliczeniowe procesora z czterema rdzeniami ARM pozwolą obsłużyć wiele wymagających aplikacji. W dodatku producent gwarantuje poprawną pracę modułu w szerokim zakresie temperatury: od -40 do 85°C. Domyślnymi systemami operacyjnymi są dystrybucja Linux/GNU Yocto oraz powszechny w urządzeniach mobilnych Android.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze