LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Najnowsza wersja środowiska programistycznego Tibbo umożliwi programowanie w C

Stworzone z myślą o internecie rzeczy (ang. IoT – Internet of Things) kompilator i środowisko stanowią część większego projektu Tibbo. Możliwe będzie współdziałanie kodu napisanego w jedynym dostępnym dotychczas języku Basic z kodem w C.

Składnia programowania różni się nieco od standardu języka, wprowadzając dodatkowe koncepcje platform, wywołań systemowych (ang. syscalls) i obiektów. Wynika to z filozofii działania systemu operacyjnego TiOS, w którym napisany przez użytkownika program składa się wyłącznie z procedur obsługi zdarzeń systemowych i działa w maszynie wirtualnej tworzonej przez system.

Środowisko programistyczne TIDE (skrót od ang. Tibbo Integrated Development Environment), którego piąta wersja właśnie ujrzała światło dzienne, jest jedynym narzędziem pozwalającym na pracę z systemem TiOS. Dostępny jest tryb debuggowania, w którym można krok po kroku wykonywać program, ustawiać pułapki, itp. oraz opcja wgrania ostatecznej wersji programu, który zacznie wykonywać się natychmiast po włączeniu zasilania.

Tibbo to także dedykowany sprzęt, na którym działa system operacyjny TiOS i napisane przez użytkownika programy. Zgodnie z koncepcją internetu rzeczy, układy Tibbo mają bardzo małe rozmiary (np. MiniMo EM500 ma powierzchnię portu RJ-45 i 6,5 mm grubości) i kablową lub bezprzewodową łączność z siecią. W ofercie znajdziemy różnego rodzaju kontrolery, pozwalające sterować przez Internet innymi urządzeniami obsługującymi interfejsy RS-232/422/485, wszechstronną płytkę EM1001, przeznaczoną do projektów hobbystycznych, a także kilka płytek ewaluacyjnych. Dostępne są też gotowe biblioteki pozwalające m.in. zarządzać pamięcią czy modułem Wi-Fi.

Projekt Tibbo zakłada niski budżet, co przejawia się w niewygórowanych cenach układów. Wszystkie narzędzia, łącznie z nowym środowiskiem programistycznym TIDE, można pobrać za darmo ze strony projektu.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

Tagi: IoT, Soyter, Tibbo